reklama

Ikigai

Ako žiť zdravo, veselo, dlho? Mrkvička, brokolica, fitko? V budúcnosti aj na to príde. Dnes však budem písať o niečom oveľa dôležitejšom. Budem písať o ikigai.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V mojom prvom blogu z tohto roku som začal písať o zdravom, veselom a dlhom živote. Som rád, že téma zaujala a v okruhu čitateľov týmto vítam novinárov ako je Peter Schutz alebo Konštantín Čikovský, ktorí sa témy dlhovekosti ujali a začali o nej písať.. Stay tuned and keep reading boys...

Späť k téme.. prv než sa v diskusiách posunieme k otázke ako zdravo žiť, dotknem sa otázky prečo vôbec zdravo žiť. Pokiaľ človek nemá zodpovedanú tú druhú, na prvú nebude mať silu.

Japonské ikigai

Ikigai je japonské slovo a znamená voľne preložené "to, kvôli čomu sa oplatí žiť" alebo"niečo kvôli čomu sa oplatí ráno vstávať". Ikigai tak znamená radosť a cieľ života, alebo aj život hodný žitia. Vedecké štúdie ukázali, že ak človek nájde svoje ikigai pridá mu to najmenej 6 rokov života. A to bez ohľadu na životný štýl, mrkvičku, brokolicu, fitko. O tom za chvíľu. V japonskej kultúre má dôkladné hľadanie a sebapoznávanie, ktoré vedie ku nájdeniu ikigai významné postavenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ikigai sa v japonskej literatúre spomína v dvoch konotáciách. Prvou sú samotné činnosti, ľudia alebo oblasti, ktoré život napĺňajú. Japonci sú silne komunitne orientovaní a ako zdroj ikigai sa často spomína rodina, okruh priateľov, práca pre komunitu. Druhou konotáciou je ikigai ako životný pocit. Pocit naplnenia zo svojho života.

Ikigai, zdravie a dlhovekosť

Vedci z Univerzity Tohoku realizovali v rokoch 1994-2001 zaujímavú štúdiu ohľadne vzťahu ikigai, chorobnosti a úmrtnosti (1). Na začiatku štúdie vyplnilo viac ako 43 tisíc osôb vo veku priemerne 61 rokov dotazník s otázkami ohľadne veku, vzdelania, faktorov životného štýlu ako športovanie, fajčenie alebo alkohol. Dotazník obsahoval tiež otázky o zamestnaní, osobne vnímanej úrovni stresu a o chorobách. V neposlednom rade obsahoval otázku či daná osoba má v živote ikigai, tj či žije život, ktorý jej dáva zmysel. Osoby na túto otázku odpovedali áno (59%), nie (5%), nie som si istý (44%). V priebehu sedemročného sledovania zistili výskumníci zaujímavé pozorovania. Osoby, ktoré odpovedali, že nemajú ikigai mali o polovicu vyššie riziko úmrtia aj riziko ochorení srdca a ciev ako tí čo udávali, že ikigai mali. Mali takmer dvojnásobne vyššie vyššie riziko mozgovej mŕtvice, zápalu pľúc aj riziko samovraždy. Dokonca aj veľká skupina osôb, ktorá odpovedala, že si nie je istá či má ikigai, mali o 10-30% zvýšené riziko spomínaných ochorení.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z ďalšej japonskej štúdie sa zdá sa, že zmysel žitia sa prejavuje na jeho dĺžku u oboch pohlaví, u mužov však o niečo silnejšie (2). Alebo je zmysel žitia u žien samozrejmejší ako u mužov a nejak to ani nemusia moc riešiť? Možno vedia automaticky. Možno preto žijú o osem rokov dlhšie. Ale o tom štúdia nepíše.

Akoby veda odkazovala: beznádej Vás zabije.

No dobre, Japonci. Ale ako je to u nás doma na západe,ehm? Vedeckých štúdií na danú temu je pomenej, tie však čo sú, zisťujú zhruba to isté čo Japonci (3). Napríklad Stern pozoroval, že spomedzi starších ľudí, ktorí udávali beznádej jeden z troch umrel do 5 rokov. Podotýkam, že po zohľadnení faktorov ako klinická depresia a zdravotný stav. Spomedzi tých, ktorí nádej videli, päť rokov prežili deviati z desiatich (4). Obdobne fínski autori udávajú, že beznádej zvyšuje riziko smrti bez ohľadu na zdravotný stav, úroveň depresie, sociálny aj ekonomický status (5).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takisto keď Dan Buettner cestoval po modrých zónach, všade a dookola pozoroval jeden spoločný fenomén (6). V dlhovekých komunitách mali ľudia silný zmysel života. Na Sardínii to boli veľké a silné rodiny a radosť z jednoduchej práce. Na Okinawe moai (tradícia priateľských komunít), vášeň pre záhradky a pohyb. V Loma Linde adventistická viera jej členov, V Nikoy niečo čomu hovoria plan de vida a na Ikarii jednoducho veľká rodina. Vo všeličom sa modré zóny líšia, všetky však majú ikigai.

No a teraz na rovinu, koľko nám to ikigai hodí rokov?

Štúdie naznačujú že samotný fakt, že človek má prečo ráno vstať z postele a žiť má porovnateľný účinok ako pravidelné behanie (7). Samo o sebe pridá asi 6 rokov života.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak je teda nesporné, že ikigai predlžuje život, kde ho hľadať?

Nuž na túto otázku žiaľ pre Vás nemám odpoveď. To čo dáva zmysel a radosť si každý z nás musí hľadať sám. Každý sme iný, máme iné talenty, záujmy, náhľad na svet. Každý máme svoje vlastné ikigai. Pre niekoho to bude znamenať zmysluplná práca pre konkrétnych ľudí, pre niektorých abstraktná práca pre dobro ľudstva. Pre mnohých práca pre dobro rodiny alebo komunity, v ktorej žijú. A čo také konkrétne? Od vinohradu po písanie kníh, you choose...

Dovolím si však ešte jeden osobný postreh na tému ikigai. Ľudský rod dostal do vienka unikátnu vlastnosť - empatiu. Empatia je schopnosť zrkadliť pocity druhých a prežívať ich vo viac alebo menej intenzívnej forme. Ak spôsobujeme druhým radosť, sami ju prežívame. Kniha kníh hovorí miluj bližného svojho ako seba samého. Tu niekde treba hľadať svoje vlastné ikigai. Kto ho nájde získa zmysel snaženia a silu na dlhý život.

P.S. prípadne kliknite na vybrali.sme pls. Jediná odmena pre autora..

Ako vždy, referencie:

1. Sone T, Nakaya N, Ohmori K, Shimazu T, Higashiguchi M, Kakizaki M, et al. Sense of life worth living (ikigai) and mortality in japan: Ohsaki study. Psychosom Med 2008, Jul;70(6):709-15.

2. Koizumi M, Ito H, Kaneko Y, Motohashi Y. Effect of having a sense of purpose in life on the risk of death from cardiovascular diseases. J Epidemiol 2008;18(5):191-6.

3. Koivumaa-Honkanen H, Honkanen R, Viinamäki H, Heikkilä K, Kaprio J, Koskenvuo M. Self-reported life satisfaction and 20-year mortality in healthy finnish adults. Am J Epidemiol 2000, Nov 15;152(10):983-91.

4. Stern SL, Dhanda R, Hazuda HP. Hopelessness predicts mortality in older mexican and european americans. Psychosom Med 2001;63(3):344-51.

5. Everson SA, Goldberg DE, Kaplan GA, Cohen RD, Pukkala E, Tuomilehto J, Salonen JT. Hopelessness and risk of mortality and incidence of myocardial infarction and cancer. Psychosom Med 1996;58(2):113-21.

6. Buettner D. The blue zones: 9 lessons for living longer from the people who've lived the longest. National Geographic Books; 2012.

7. Schnohr P, Marott JL, Lange P, Jensen GB. Longevity in male and female joggers: The copenhagen city heart study. Am J Epidemiol 2013, Apr 1;177(7):683-9.

Tibor Hlavatý

Tibor Hlavatý

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár, gastroenterológ, internista.http://www.crohnika.sk Zoznam autorových rubrík:  Happy hundredRes politica

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu