Žraloci po opici

Autor: Tibor Hlavatý | 16.2.2012 o 9:13 | (upravené 16.2.2012 o 9:24) Karma článku: 8,53 | Prečítané:  1530x

Gorila v priamom prenose mení tvár politickej scény na Slovensku. Stala sa témou číslo jedna predvolebnej kampane, o čom som písal v predošlom blogu. Gorila však nie je len o politikoch. Je aj o žralokoch a ich štýle „lobingu“. Čo s nimi?

 

 


 

Roky to bola pre rôznorodé záujmové finančné skupiny bunga-bunga party. Zdvihne sa telefón, dá sa rande, nastaví sa renta a počítajú sa zisky. Toto je po Gorile minulosť. Finančné skupiny, rovnako ako politici, musia zmeniť svoj model správania sa. Inak ich vlna nevôle zmetie. Ulica kričí do basy s nimi, 99% kričí, vlastne ani neviem čo, ale asi tiež do basy. Matovič by tiež kričal, ale zverejnilo sa jedno video a tak mlčí.

Na druhej strane neriadená deštrukcia finančných skupín a ich portfóliových spoločností by priniesla chaos, množstvo kolaterálnych škôd a nestability. Medzičasom expandovali do štandardných investičných projektov, zamestnávajú tisíce ľudí, produkujú, poskytujú služby. Potrebujeme preto ozdravenie tohto prostredia, nie jeho deštrukciu. Samozrejme, ak niekto kradol, klamal a korumpoval musí niesť zodpovednosť pred zákonom, o tom niet pochýb (to ešte na konci zopakujem).

 

Nuž, ako ozdraviť prostredie finančných skupín na Slovensku?

1) Zákon o lobingu

Zákon o lobingu je vo svetle posledných týždňov zrejme nevyhnutnosťou, na ktorej sa všetci zhodneme. Na jednej strane politici sa musia stretávať a komunikovať s firmami a podnikateľmi, ktorí investujú, zamestnávajú ľudí a tvoria hodnoty. Na druhej strane stretnutia pod rúškom noci voľakde na benzínovej pumpe úplne prirodzene vedú k podozreniam z korupcie. Obzvlášť pri neradostnej reputácii mnohých slovenských finančných skupín. Podnikatelia by sami mali prísť s návrhom etického kódexu lobingu, ktorý sa zaviažu dodržiavať. Mali by aktívne vstúpiť do diskusií o zákone o lobingu.

 

V zákone o lobingu je potrebné presne zadefinovať, ktoré verejné osoby podliehajú lobingu, kto je lobista, čo sa považuje za  lobing, aké má lobing pravidlá, ako sa lobisti registrujú, čo a v akom rozsahu sa musí zverejňovať atď. Vzorom môžu byť bohaté skúsenosti z vyspelých západných krajín. Napríklad tu je lobingový zákon USA.

2) Zalistovať sa na burzu

Výrazným pokrokom by bolo uvedenie finančných spoločností na stredoeurópske burzy, včítane domácej v Bratislave (známe ako IPO, initial public offering). Z private equity by sa stali verejne obchodovateľné transparentné spoločnosti, do ktorých je možné štandardne investovať. Kótované firmy si vo vyspelom svete nemôžu dovoliť neetické správanie, pretože ich goodwill je kľúčový pre dôveru finančných trhov a investorov. Príkladom môžu byť historické skúsenosti ázijských tigrov z Japonska (50-60 roky) alebo Južnej Kórey (80-90 roky).

3) Očistenie zvnútra

Finančné skupiny musia preosiať svoje investičné aktivity a tie, ktoré sú závislé od legislatívne nastavenej renty prehodnotiť. Zamerať sa na investície s pridanou hodnotou pre spoločnosť (tým myslím verejnosť, nie ich akciovú spoločnosť) a preukázať svoj raison d´etre - zmysel bytia. Osoby, ktoré sa stali protagonistami korupcie v očiach verejnosti, sú príťažou, ktorej sa finančné skupiny musia zbaviť skôr ako ich začne potápať. Spolupráca pri vyšetrovaní káuz je základom rekonštrukcie ich reputácie.

 

Svet sa zmenil. Že to prišlo rýchlo nehrá rolu. Ak to finančné skupiny nepochopia, ich pôsobenie sa stane skôr alebo neskôr veľkou politickou otázkou. Kolaterálne škody hostilnej konfrontácie by boli zrejme rozsiahle. Nielen politici preto musia konať.

 

P.S. Aby nevznikli pochybnosti, ešte raz zopakujem, ak niekto kradol, klamal a korumpoval musí niesť zodpovednosť pred zákonom. Tento blog je príspevkom do diskusie o posune k civilizovanému a štandardnému pôsobeniu terajších aj budúcich finančných investorov na Slovensku.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?