Krédo jedného kresťanského demokrata

Autor: Tibor Hlavatý | 23.2.2012 o 7:46 | (upravené 23.2.2012 o 7:58) Karma článku: 8,28 | Prečítané:  2425x

Socialista verí, že väčšinu problémov vyrieši štát. Liberál verí, že problémy si najlepšie vyrieši každý sám. A v čo verí kresťanský demokrat? Ako napríklad ja?

 


 

Rád by som verejne zadefinoval piliere, na ktorých by v mojich očiach mala stáť kresťansko-demokratická politika. Túto vnímam ako súčasť širšieho politického prúdu konzervativizmu.

1. Etické rozhodovanie

Individuálny charakter a etika patria medzi najdôležitejšie piliere konzervativizmu. V mojom vnímaní sveta iba charakterný politik dokáže robiť eticky správne rozhodnutia. Bez charakteru niet dobrej politiky.

2. Pragmatické riešenia

Konkrétne situácie vyžadujú pragmatické riešenia. Napríklad, výstavba protipovodňových opatrení nie je ľavicová ani pravicová agenda. Povodeň nepozná ideológiu. Výstavba protipovodňových opatrení je pragmatická. Konzervatívne rozhodovanie je tak v mojich očiach hlavne pragmatické. Čím je politicky spravovaná entita menšia tým zásadnejšiu váhu princíp nadobúda.

3. Obhajoba ľudskej dôstojnosti

Každá ľudská bytosť má svoju prirodzenú a neodňateľnú dôstojnosť (dignitu). Je preto neprípustné svojvoľne odňať ľudskej bytosti život alebo ju vedome vystaviť fyzickému,  psychologickému alebo sociálnemu utrpeniu. Z hľadiska tohto princípu ako kresťanský konzervatívec odmietam podporu aktivitám uľahčujúcim potrat, eutanáziu, trest smrti (s výnimkou inak nemožnej ochrany spoločnosti pred agresorom), mučenie, genocídu, činy vojnovej agresie proti civilnému obyvateľstvu.

V sociálnej oblasti unikátnu dignitu jednotlivca vnímam ako podporu distribučnej spravodlivosti a ochranu najslabších členov spoločnosti.

4. Subsidiarita ako princíp organizácie vecí verejných

Subsidiarita je organizačný princíp, podľa ktorého sa problémy optimálne riešia na úrovni najnižšej funkčnej kompetentnej autority. V tohto pohľadu centrálnejšia autorita (EU, vláda, VÚC) má riešiť iba tie otázky, ktoré nedokáže riešiť nižšia kompetentná autorita (jednotlivec, komunita, obec, spolok) alebo súkromná firma.

5. Podpora prirodzených komunít

Človeku nie je dobre samému (Gn 2:18) a preto nachádza uspokojenie svojej potreby spolupatričnosti v prirodzených komunitách, ako je rodina, obec, spoločenstvo alebo občianske združenia. Ich podpora je jedným z princípov kresťanského konzervativizmu. Nejedná sa pritom o komunistický kolektivizmus ani o socialistický etatizmus.

6. Zodpovedná solidarita

Solidarita znamená zdieľanie zdrojov spoločnosti ich redistribúciou medzi silnými a slabými. Solidarita môže byť dobrovoľná (charita) alebo obligátna (štátna a komunálna sociálna politika).

Z kresťanského pohľadu je každý jednotlivec povolaný k  osobnostnému rastu. Pre svoj životný príbeh potrebuje priaznivé podmienky. Nie každý jednotlivec dostáva do vienka rovnaké talenty. Nie každý vstupuje do obdobia, keď začína o svojom osude rozhodovať sám, rovnako pripravený a s rovnakými možnosťami.

Podmienkou osobnostného rastu je nepochybne aj dôstojná životná úroveň. Jej predpokladom je okrem iného dôstojná odmena za prácu, dostupná zdravotná starostlivosť, dostupné vzdelanie. Cieľom kresťansko-demokratickej ekonomickej a sociálnej politiky je preto pri rešpektovaní významu súkromného vlastníctva zabezpečiť distribučnú spravodlivosť zdrojov spoločnosti (solidaritu). Zdroje, majetky a ekonomika majú slúžiť ľudom a nie naopak.

 

Záver

Kresťanská konzervatívna politika je v mojich očiach ideovo silnejšia ako neoliberalizmus aj ako etatistický socializmus. Jedná sa o politiku, na ktorej bola a stále ešte je založená moderná Európa.

V mojich očiach majú horeuvedené princípy potenciál vytvárať prosperujúcu a spravodlivú spoločnosť. A o to, podľa mňa,  pri verejnej politike ide.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?