Zdravotníctvo po opici

Autor: Tibor Hlavatý | 27.2.2012 o 8:31 | Karma článku: 11,62 | Prečítané:  4570x

Osem rokov po Zajacových reformách zostali v zdravotníctve iba dvaja veľkí hráči. Slovenská republika a Penta Investments.

 


 

Jedným z často diskutovaných problémov slovenského zdravotníctva v posledných rokoch je vertikálna integrácia poisťovní a poskytovateľov a zneužívanie ich duopolného postavenia. Štát vlastní Všeobecnú zdravotnú a väčšinu akútnych nemocníc. PENTA je majiteľom druhej najväčšej poisťovne Dôvera a veľkých poskytovateľov ako sú polikliniky a nemocnice ProCare, laboratória Alpha Medical, siete lekárni DrMax a v poslednej dobe aj siete regionálnych nemocníc najmä na východe Slovenska.

 

Kľúčový článok, ktorý v súčasnosti kontroluje toky zdravotného poistenia vo výške takmer štyri miliardy euro sú zdravotné poisťovne. Tie by v súčasnom systéme mali plniť tri hlavné funkcie: výber zdravotného poistného od poistencov, nákup zdravotnej starostlivosti (tzv. selektívny kontrakting) a kontrolnú revíznu činnosť zdravotnej starostlivosti vykázanej poskytovateľom. Ako roky plynuli zo zdravotných poisťovní sa stali vládcovia systému. De facto v súčasnosti zdravotníctvo neriadi verejne kontrolované ministerstvo, ale slabo kontrolovateľné dve zdravotné poisťovne.

 

Pre väčšinu nezávislých poskytovateľov možno hodnotiť súčasný systém ako naprosto nestabilný. Zmluvný vzťah s poisťovňou je krátkodobý (zvyčajne sa neprekračuje zákonné minimum 12 mesiacov) a rokovacia pozícia poskytovateľov mimo vertikálnej integrácie je slabá. V takomto systéme je pre každého poskytovateľa, ktorý nie je majetkovo previazaný s poisťovňou, akákoľvek investícia vysokoriziková. Dlhodobé investície tak nie je možné spoľahlivo plánovať (o čom sa veľmi bolestne presvedčili viacerí súkromní poskytovatelia v posledných rokoch).

 

Existencia a parametre kontraktu so Všeobecnou zdravotnou a Dôverou určujú či bude poskytovateľ môcť existovať a aká bude jeho rentabilita. V tomto svetle sú smiešne diskusie o stratovosti nemocníc, lebo ich rentabilita je určená politickým nastavením zmluvy.

 

Tento systém je nestabilný, vytvára optimálne podhubie na korupciu a uprednostňovanie niektorých poskytovateľov, bráni slobodnému trhu a tým aj inováciám a skvalitňovaniu zdravotnej starostlivosti.

 

Vertikálnu integráciu Všeobecnej zdravotnej poisťovne a vertikálnu integráciu Dôvery a súkromných poskytovateľov je potrebné posudzovať osobitne. Všeobecná zdravotná sa musí v prvom rade odpolitizovať. Jej správna rada by mala byť čo najširšia. Časť jej členov by mala  menovať vláda, parlament aj prezident. Správna rada by mala menovať generálneho riaditeľa aj členov predstavenstva. Ak je poisťovňa dva kvartály v strate, odvoláva sa celá správna rada pre zlyhanie. Ak je v strate štyri kvartály nastupuje nútená správa.

 

Vertikálnu integráciu súkromnej zdravotnej poisťovne a súkromných poskytovateľov je možné riešiť novelizáciu zákona o zdravotných poisťovniach a protimonopolného zákona. Majetkové prepojenie presahujúce isté percento základného imania spoločností (na diskusiu napríklad 10%) je možné explicitne zakázať. V prechodnom období by sa PENTA (lebo o nej hovoríme, o nikom inom) musela rozhodnúť, v ktorej časti zdravotníctva mieni ďalej podnikať a ktorú časť odpredá.

 

V neposlednom rade je naprosto potrebné ustanoviť prvolíniového arbitra sporov poskytovateľov a poisťovní. Tieto spory tu sú a budú. Jedná sa o rozdielne pohľady na to či a v akej miere mala byť poskytnutá zdravotná starostlivosť a či a v akej výške má byť uhradená. V súčasnosti sa spor rieši jednoducho. Poisťovňa škrtne, nezaplatí a basta. Nediskutuje sa. Toto je potrebné zmeniť. Arbitrom by mal byť nezávislý viacčlenný rozhodovací orgán menovaný Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

 

Neodkladná zdravotná starostlivosť sa v súlade s Ústavou SR musí uhrádzať v plnej výške, nesmie byť predmetom zmluvného vzťahu a už vôbec nie limitovaná počtom výkonov. Limitovať neodkladnú zdravotnú starostlivosť je donebavolajúca lúpež a nie zmluvný vzťah.

 

Kombináciou týchto opatrení by sa výrazným spôsobom znížili možnosti korupčného lobingu v zdravotníctve a posilnil by sa trh v tej časti zdravotníctva, kde je trh možný a verejnoprospešný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?