Zachráňte pacienta Mrkvičku

Autor: Tibor Hlavatý | 5.3.2012 o 8:04 | (upravené 5.3.2012 o 13:09) Karma článku: 10,58 | Prečítané:  1749x

Rakovina hrubého čreva je na Slovensku veľký problém. Tento blog si prečíta tak tisíc ľudí. Šesťdesiat ochorie na rakovinu hrubého čreva. Tridsať zomrie. Dvadsať z nich by nemuselo. Budete to Vy? O tom je tento blog.


Tak ako spomínam v perexe, každý pätnásty Slovák ochorie a každý tridsiaty zomrie na rakovinu hrubého čreva. Ročne sa jedná o takmer tritisíc nových prípadov a tisícpäťsto úmrtí.

 

Medicína už dávno pozná prostriedky ako zachrániť štyri pätiny z nich. Preventívne vyšetrenie akoukoľvek formou (krv v stolici, CT kolonografia, kolonoskopia)  dokáže odhaliť nezhubné predštádiá (adenomatózne polypy - FOTO 1) alebo včasné štádiá rakoviny, ktoré sa dajú vyliečiť, u väčšiny pacientov. Navyše nezhubné predštádiá nie je ani potrebné operovať, dajú sa bezbolestne odstrániť malinkým lasom (endoskopická sľučka) cez pracovný kanál kolonoskopu (FOTO - 2, ten istý pacient po odstránení polypu).

FOTO.bmpFOTO2.bmp

 

Hlavnou slabinou preventívnych programov na Slovensku je nízka účasť populácie. Populácia totiž o nich nevie. Druhou slabinou je organizačná podpora. Koordinovať populačný skríning sa nedá v obyvačke jedného nadšenca.

 

Na podporu skríningových programov nielen rakoviny hrubého čreva, ale aj rakoviny maternice a prsníka je potrebné zriadiť malé koordinačné centrá. Nazvyme ich napríklad koordinačné strediská onkologického skríningu (kSOS). Ich úlohou by bola koordinácia a organizačná podpora populačného skríningu (elektronické databázy, internet), vypracovanie metodík, expertíz, vyhodnocovanie efektivity skríningu a asi najdôležitejšie, propagácia a osveta. Náklady na takéto centrum pre rakovinu hrubého čreva pri štyroch zamestnancoch by boli asi stopäťdesiat tisíc euro. Podobne ako náklady na Národné toxikologické centrum. Stopäťdesiat tisíc a zachránime ročne dvetisíc rodinných tragédií a tisíc životov. Good deal, nie?

 

Tak v čom je problém?

 

Hoci na Slovensku všetci politici kvetnato rozprávajú o význame prevencie a aká je dôležitá, u väčšiny nadšenie ochabne, keď majú mimo svetla kamier zdvihnúť ruku za skutočnú finančnú alebo organizačnú podporu. Smutné.

 

Na konci tohto blogu chcem vyjadriť obrovské uznanie p. Dr. Rudolfovi Hrčkovi, vďaka ktorého nadšeniu prevencia kolorektálneho karcinómu na Slovensku žije. Takisto ľuďom z organizácie Europacolon, ktorí robia nesmierne záslužnú prácu v propagácii preventívnych programov.

 

Treba ich podporiť. Aj mimo svetla kamier!


P.S. Podobných drobných projektov, ktoré by zásadne zlepšili starostlivosť o naše zdravie sú desiatky. Často s  minimálnymi nákladmi a veľkým efektom. Netreba vždy diskutovať iba o financovaní a superoriginálnych reformách. Niekedy stačí urobiť pár malých krôčikov. Možno budeme prekvapení ako ďaleko sa vieme dostať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?