Ako zdravotné sestry k hanebnému poníženiu prišli.

Autor: Tibor Hlavatý | 23.7.2012 o 13:50 | (upravené 23.7.2012 o 22:46) Karma článku: 17,02 | Prečítané:  12671x

Zdravotná sestry je vznešené povolanie. V dnešnom pretechnizovanom a odľuštenom zdravotníctve stojí sestra pri boku pacienta a sprevádza ho pri jeho bolestiach, trápení a žiali. Pred rokom začal príbeh boja sestier za zlepšenie ich postavenia. Skončil sa verejnou potupou sestier. O tomto smutnom príbehu je tento blog.

 

Prológ

Zdravotná sestry je vznešené povolanie. V dnešnom pretechnizovanom a odľuštenom zdravotníctve stojí sestra pri pacientovi a sprevádza ho pri jeho bolestiach, trápení a žiali. Práca sestry je veľmi náročná, fyzicky aj psychicky vyčerpávajúca. V súčasnosti už vyžaduje vysokoškolské vzdelanie a v mnohých oblastiach aj nadstavbové špecializačné štúdium. Sestry v mnohých odboroch (ÁRO, JIS, endoskopie, neonatológia, operačné asistentky atď) preberajú veľkú časť zodpovednosti za starostlivosť o pacienta. Väčšia časť sestier vykonáva prácu v zmenovej prevádzke s častými nočnými službami. Úplne bežné sú nepredvídateľné nadčasy a služby. V týchto podmienkach je veľmi ťažké skĺbiť poslanie matky s náročným povolaním sestry.

Sestra si  bez akejkoľvek diskusie plným právom zaslúži vysoké spoločenské ocenenie a úctu. Tejto sa im však bohužiaľ nedostáva. Bez príplatkov za služby (nadčasy, pracovná pohotovosť) mzda sestier výrazne zaostáva za priemerenou mzdou v národnom hospodárstve. Pri zarátaní nadčasov sa k tejto hodnote iba zdola približuje.

Niet divu, že sestry odchádzajú a nové sa do povolania nehlásia. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií klesol počet sestier v Slovenskej republike za posledných 10 rokov o takmer 20% (z 40 077 v roku 2000 na 32 745 v roku 2010). Ďalším fenoménom je rýchle starnutie sesterského stavu. Kým v roku 2000 bolo až 30% sestier vo veku do 30 rokov, v roku 2009 to už bolo iba 12% (podotýkam, že v absolútnych číslach je toto porovnanie vzhľadom na úbytok sestier pomerne dramatické). Paralelne k tomu narastá počet sestier starších ako 55 rokov z úrovne 3% v roku 2000 na 13% v roku 2009. Mladé sestry vo vysokých počtoch odišli do zahraničia alebo mimo zdravotníctva.

Podľa údajov OECD bol v roku 2010 na Slovensku priemerný počet sestier na 1000 obyvateľov o štvrtinu nižší ako je priemer OECD. Tento údaj možno voľne interpretovať aj tak, že bežná sestra na Slovensku vykonáva o 25% viac práce ako je priemer v OECD.

Bez pátosu možno konštatovať, že spoločenské postavenie sestry je nedôstojné a neprimerané významu povolanie. Nedostatok sestier navyše začína ohrozovať kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

 

 

Dejstvo č.1 - Petícia

Keďže politici naľavo ani napravo situáciu neriešili, na problémy začali veľmi intenzívne upozorňovať stavovské organizácie. Na jar minulého roku prebehla petícia Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek za zlepšenie postavenia sestier v spoločnosti. Sestry kultivovaným spôsobom bojovali za svoje práva a žiadali vyššie mzdy, nárok na voľno pre zákonom vyžadované vzdelávanie, dodržiavanie zákonom definovaných normatívov počtu sestier na oddeleniach a ďalšie menšie požiadavky. Petíciu podpísalo 240.000 občanov. Sestry oblečené v čiernych tričkách ju vtedy priniesli priamo predsedovi Národnej rady SR. Tohto pána prvé čo napadlo, bolo verejne sestry zahriaknuť, že ich autobus parkuje tam kde by nemal. Akoby táto arogancia bolo predzvesťou verejného poníženia, ktoré malo nasledovať.

 

Dejstvo č. 2  - Sľuby a zákon

Ako býva na Slovensku zvykom, pred voľbami sestrám nasľubovali hory - doly. Sestry boli dávané ako príklad toho, že slušným spôsobom sa predsa dá všetko vyriešiť!   Na jednej strane minister Uhliarik sľúbil zvýšenie platov a nechal prijať zákon, na druhej nespravil nič, slovom nič, aby poskytovatelia zvýšenie miezd mohli aj reálne uskutočniť. Práve naopak, vláda schválila zníženie poistného za 3,2 miliona poistencov štátu o ďalších 8% z 4,32 na 4% priemernej mzdy.

 

Prvého februára 2012 bol takmer jednomyseľne prijatý Zákon č 62/2012 o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek . Sestrám zákon priznal minimálnu mzdu od 640 Euro (sestra po škole) až 928 Euro (sestra s 33 ročnou praxou) mesačne. Pre porovnanie priemerná mzda v národnom hospodárstve v roku 2011 bola 786 euro.

 

Dejstvo č. 3. - Výsmech

Týmto okamihom sa začalo verejné ponižovanie sestier. Sestry začali preraďovať na pozície administratívnych pracovníčok alebo opatrovateliek. Boli nútené prijímať znížené úväzky alebo nerešpektujúc minimálne normatívy boli v niektorých zariadeniach rovno prepustené. V tom lepšom prípade zamestnávatelia zákon ignorovali (podľa prebiehajúcej ankety Komory sestier až 77% zamestnávateľov ignorovalo zákon!

 

Dejstvo č. 4.   - Poníženie

Vrcholom verejného poníženia je však návrh zastupujúceho generálneho prokurátora SR na Ústavný súd SR na jeho zrušenie pre údajný nesúlad s Ústavou SR. Návrh bol podaný 22.6.2012 a Ústavný súd ho bleskurýchlo prijal a až do rozhodnutia o návrhu účinnosť zákona pozastavil.

Dvadsaťšesťstranový návrh zastupujúceho generálneho prokurátora sa opiera o tri dôvody.

Prvým dôvodom je údajné neodôvodnené zvýhodnenie sestier v ich minimálnych mzdových nárokoch. Keďže vraj zákonodarca citujem “nemal objektívny a rozumný dôvod formulovať a realizovať legislatívny cieľ” (t.j. prijať takýto zákon) došlo k popretiu princípu proporcionality zásahu do ústavou chránených práv tých občanov, ktorým minimálne mzdové nároky neboli priznané.

Druhým údajným protiústavným aspektom zákona je zásah do majetkových práv poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a najmä “základného práva pokojne užívať svoj majetok”. Inými slovami, zákonom určená minimálna mzda je protiústavná (abstrahujúc od jej selektívnosti v tomto prípade, čo sa však napáda v prvom bode návrhu)

Nuž a tretí dôvod je úplne cool, že vraj na to nie sú peniaze. Pochopiteľne sofistikovane rozpísané na piatich stranách. A že keď nie sú peniaze, je ohrozená zdravotná starostlivosť do tej miery, že skolabuje systém.

Preložené do ľudskej rečí, pán zastupujúci generálny prokurátor sa domnieva, že sestry nie je možné konformne s ústavou pozitívne diskriminovať tým, že sa im garantujú aspoň aké také normálne platy. Ďalej sa domnieva, že odchod viac ako 8000 prevažne mladých sestier zo systému a všadeprítomný nedostatok sestier na Slovensku nie je dostatočne “objektívny a racionálny dôvod” na legislatívne riešenie. No a nadovšetko, siahať poisťovniam na ich ťažko zarobené peniaze je údajne takisto protiústavné. No comment.

Tým zároveň netvrdím, že legislatívne riešenie opodstatnených nárokov sestier sa nedalo realizovať inteligentnejšie. No ale to by tam v tom čase nesmel sedieť pán minister Uhliarik a jeho digitálny dreamteam.

 

Dejstvo č. 5.  Záver a pokračovanie

Ničto menej, plne demokraticky schválený zákon bol v tejto republike de facto aj de iure pošliapaný ako zdrap papiera. Sestry sa kultivovane dožadovali svojich plne oprávnených nárokov. Spoločnosť sa im vysmiala do očí. Takýto prístup si sestry nezaslúžili.

Domnievam sa, že tento príbeh nebude mať pre sestry priaznivé pokračovanie. Bude sa písať iný príbeh. Príbeh pokračujúcej politickej korupcie v zdravotníctve. Aktérov tohto staronového príbehu sestry nezaujímajú. Široké úsmevy a plné náruče sľubov o istotách prídu zase až o štyri roky pred voľbami.

 

Dovtedy sa robí biznis.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?