Kúpime zdravotnú poisťovňu. Zn. Draho.

Autor: Tibor Hlavatý | 25.7.2012 o 10:55 | (upravené 25.7.2012 o 12:53) Karma článku: 21,16 | Prečítané:  4838x

Nedávno som čítal úvahy istého Róberta Fica, že by si rád za naše peniaze kúpil poisťovňu, alebo možno aj dve. Za pár fľašiek kokakoly sa mi podarilo z prostredia Smeru získať unikátne znenie pripravovanej mediálnej PR kampane, ktorá bude mať za cieľ získať pre túto grandióznu štátnu investíciu podporu nás občanov. Prinášam Vám ju ako prvý exkluzívne v originálnom znení:

 

Vážený občan,

Ponúkame Ti úžasnú investíciu, ktorá sa tak často neopakuje. Jedná sa o zánovnú, stredne veľkú zdravotnú poisťovňu. Poisťovňa, o ktorú máme záujem ponúka bežné zdravotné poistenie, tak ako jej nakážeme. Na trhu sa od konkurencie takmer ničím nelíši, to sme jej tiež takto nakázali. Cenu poistného a týmpádom svoje výnosy si nemôže stanoviť sama, tiež ich určujeme my.

O jej reálnom majetku síce nemáme ani potuchy, vieme však že aktuálne má asi 400 miliónový dlh (z toho 200 miliónov Euro voči akcionárom a 200 miliónov Euro voči všelijakým bankám).

Jej goodwill (reputácia) v očiach občanov bola síce  nedávno trochu pošpinená nejakou gorilou, zato jej účtovný goodwill je 400 miliónov.

Cena pre Teba je jednoducho skvelá! Nebude to 10 000 euro, dokonca ani 1 000 euro. Bude Ťa to, drahý občan, stáť iba smiešnych 200 euro. Tvoju manželku tiež smiešnych 200 euro. Dcérku aj syna takisto po 200 euro. (Tušíš správne aj oboch rodičov po 200 euro).

Pokiaľ túžiš po takejto skvelej ponuke, dobrovoľne si zvýš dane podľa vzorca: N členov Tvojej rodiny krát 200 euro. Apropo pridaj aj tisícku na Euroval, tam sme tiež bez väčšej debaty zainvestovali.

P.S. No a samozrejme voľ nás, Tvoju obľúbenú politickú stranu. Veď Ty vieš. SMER- Naši kamoši Ľudia potrebujú istoty.

 

Teraz trochu vážnejšie, ide o stámilióny euro z našich daní.

 

Súčasný systém verejného zdravotného poistenia nie je dobrý, o čom píšem napríklad na tomto mieste.

Každopádne zámer vlády zaviesť monopolnú štátnu zdravotnú poisťovňu znamená postupný návrat k socialistickému zdravotníctvu. To, ako všetci dobre vieme, sa vyznačuje všeobecne nízkou dostupnosťou a kvalitou zdravotnej starostlivosti a naopak vysokou mierou politickej aj individuálnej korupcie. Nie sú to len naše vlastné historické skúsenosti, podobné skúsenosti majú aj občania tých krajín, kde funguje nejaká mutácia „národnej zdravotnej služby".

Pre občana znamená tento krok účet asi tak za miliardu euro. Za tieto peniaze nielenže nič nedostane, ale zrejme príde o mnohých neštátnych poskytovateľov, súkromné polikliniky, malé špecializované centrá a podobne. Pri súčasnej miere politickej korupcie na Slovensku bude štátna poisťovňa rajom  pre politicko-obchodné skupiny, nič viac.

Opakujem, súčasný systém verejného zdravotného poistenia nie je dobrý. Pre pacienta neznamená žiadnu možnosť voľby. Pre poskytovateľa oligopolnú diktatúru. Úlohu štátu je podporovať a kultivovať konkurenčné trhové prostredie všade tam, kde je to možné. Iba konkurencia prináša skutočné súťaženie o spokojnosť zákazníka, zvyšuje kvalitu a znižuje ceny. V oblasti zdravotného poistenie to znamená vytvorenie systému konkurujúcich si zdravotných poisťovní a umožnenie ponuky rôznych poistných plánov, ktoré by sa líšili rozsahom poistného krytia, dĺžkou trvania a/alebo cenou. Ale o tom som už písal na tomto mieste.

 

Záver:  Zámer vlády vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne nielenže nič nerieši, ale stovky miliónov eur občanov skončia vo vreckách oligarchov a politických mecenášov vládnej strany voľakde na Cypre.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?