So súdruhom riaditeľom na čele, vybudujeme KUNZ Košice!

Autor: Tibor Hlavatý | 27.7.2012 o 14:30 | (upravené 27.7.2012 o 15:15) Karma článku: 15,37 | Prečítané:  4173x

Na pozadí letných dovoleniek a väčších káuz sa na okraji záujmu médií odohráva zásadný boj o budúcnosť univerzitných nemocníc. Odohráva sa v Košiciach. Na jednej strane stojí nový politický nominant na poste riaditeľa univerzitne nemocnice košice MUDr. Ladislav Rosocha. (čo nie je neobvykle, všetci riaditelia nemocníc sú politickí nominanti a po voľbách sa vo veľkých nemocniciach všetci pomenia). Na druhej strane zbor profesorov Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na čele s jej dekanom Prof. MUDr. Leonardom Siegfriedom,PhD.

 

O čo ide?

Nový pán riaditeľ prišiel s iniciatívou odobrať prednostom (profesorom LF UPJŠ) právomoci riadiť svoje kliniky. Po novom ich majú nahradiť ich zástupcovia (primári), ktorí sú ním menovaní. Ako bonbónik pán riaditeľ jednostranne ruší a zlučuje kliniky nemocnice, ktoré sú  pracoviskami lekárskej fakulty.

 

Univerzitné nemocnie sú veľmi špecifické. Jedná sa o delikátny a sofistikovaný systém kliník a ústavov tvoriaci infraštruktúru pre unikátne a nenahraditeľné funkcie univerzitných nemocníc. Medzi tieto patrí vykonávanie najnáročnejších medicínskych zákrokov a liečebných postupov, zavádzanie nových liečebných a diagnostických metodík do slovenskej medicíny a v neposlednom rade vzdelávanie medikov a mladých lekárov. Pre plnenie týchto funkcií sa v univerzitných nemocníciach všade vo vyspelom svete kumuluje know-how, ľudské zdroje a materiálno-technická infraštruktúra. Univerzity dodávajú nemocnici akademické zázemie (laboratóriá, inštitúty, vedecké tímy) a sú prepojené s globálnou akademickou komunitou, čo takisto uľahčuje transfer technológií, skúseností a implementáciu medicínskych inovácií.

 

Košická revolúcia

Nositeľmi týchto unikátnych funkcií a prirodzenými vedúcimi kliník sú všade vo vyspelom svete profesori lekárskych fakúlt.

Nie však v Košiciach. Tam príde jeden pán riaditeľ s politickým zázemím, buchne do stola a všetkých ich odvolá ako v starých dobrých 50. rokoch.

Tento kompetenčný problém v riadení univerzitných nemocníc nie je nový a píšem o ňom napríklad na tomto mieste.  Súčasná kauza v Košiciach je iba ďalšou z jeho manifestácií.

 

Univerzitné nemocnice

Je pomerne málo známe, že univerzitné nemocnice sú de facto aj de iure spoločnými pracoviskami ministerstva (nemocnica) a univerzít. Nemocnica zamestnáva asi dve tretiny lekárov a ostatní zdravotnícky a technicko-administratívny personál a riadi dominantnú časť finančných tokov. Univerzita zamestnáva asi tretinu lekárov-učiteľov a de facto menuje prednostov kliník (profesorov a docentov)

 

Tento systém dvojkoľajnosti riadenia pracovísk vedie na lokálnej úrovni do početných kompetenčných sporov. Na jednej strane je politická línia riadenia minister-riaditeľ nemocnice-primár oddelenia a na druhej strane akademická línia rektor-dekan-prednosta kliniky. Odborná línia riadenia sa snaží poväčšinou o rozvoj pracoviska a pokrok v predmetnom medicínskom odbore, politická línia usiluje v posledných rokoch skôr o kontrolu finančných tokov a nákupy prístrojov v rôznorodej výške a variabilnej miere potrebnosti. Nakoľko špičková medicína je čoraz viac fianančne náročná, odborný a politický svet na seba často narážajú. Medicínske a politické kritériá nákupov a investícií totiž nie sú ani zdaľeka totožné.

 

Pokiaľ sa presadí nový pohľad na riadenie univerzitných nemocníc v košickom štýle, slovenská medicína dostane ďalšiu ranu, ktorá povedie k silnému oslabeniu horeuvedených špecifických funkcií univerzitných nemocníc.

 

Záver:

Ak v Košiciach vyhrá nový riaditeľ dosadený Smerom a  presadí v univerzitných nemocniciach marginalizáciu profesorov na úroveň hosťujúcich učiteľov,  navrhujem vrátiť sa k starému osvedčenému názvu nemocnice:  Krajský ústav národného zdravia Košice (KUNZ).

Pre jednoduchosť, nech je poriadok. So súdruhom riaditeľom Rosochom na čele.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.

PRIMÁR

Od štyridsatky po sedemdesiatku. Ako sa mení sexualita?

Kvalita závisí od psychiky milencov.


Už ste čítali?