So súdruhom riaditeľom na čele, vybudujeme KUNZ Košice!

Autor: Tibor Hlavatý | 27.7.2012 o 14:30 | (upravené 27.7.2012 o 15:15) Karma článku: 15,37 | Prečítané:  4200x

Na pozadí letných dovoleniek a väčších káuz sa na okraji záujmu médií odohráva zásadný boj o budúcnosť univerzitných nemocníc. Odohráva sa v Košiciach. Na jednej strane stojí nový politický nominant na poste riaditeľa univerzitne nemocnice košice MUDr. Ladislav Rosocha. (čo nie je neobvykle, všetci riaditelia nemocníc sú politickí nominanti a po voľbách sa vo veľkých nemocniciach všetci pomenia). Na druhej strane zbor profesorov Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na čele s jej dekanom Prof. MUDr. Leonardom Siegfriedom,PhD.

 

O čo ide?

Nový pán riaditeľ prišiel s iniciatívou odobrať prednostom (profesorom LF UPJŠ) právomoci riadiť svoje kliniky. Po novom ich majú nahradiť ich zástupcovia (primári), ktorí sú ním menovaní. Ako bonbónik pán riaditeľ jednostranne ruší a zlučuje kliniky nemocnice, ktoré sú  pracoviskami lekárskej fakulty.

 

Univerzitné nemocnie sú veľmi špecifické. Jedná sa o delikátny a sofistikovaný systém kliník a ústavov tvoriaci infraštruktúru pre unikátne a nenahraditeľné funkcie univerzitných nemocníc. Medzi tieto patrí vykonávanie najnáročnejších medicínskych zákrokov a liečebných postupov, zavádzanie nových liečebných a diagnostických metodík do slovenskej medicíny a v neposlednom rade vzdelávanie medikov a mladých lekárov. Pre plnenie týchto funkcií sa v univerzitných nemocníciach všade vo vyspelom svete kumuluje know-how, ľudské zdroje a materiálno-technická infraštruktúra. Univerzity dodávajú nemocnici akademické zázemie (laboratóriá, inštitúty, vedecké tímy) a sú prepojené s globálnou akademickou komunitou, čo takisto uľahčuje transfer technológií, skúseností a implementáciu medicínskych inovácií.

 

Košická revolúcia

Nositeľmi týchto unikátnych funkcií a prirodzenými vedúcimi kliník sú všade vo vyspelom svete profesori lekárskych fakúlt.

Nie však v Košiciach. Tam príde jeden pán riaditeľ s politickým zázemím, buchne do stola a všetkých ich odvolá ako v starých dobrých 50. rokoch.

Tento kompetenčný problém v riadení univerzitných nemocníc nie je nový a píšem o ňom napríklad na tomto mieste.  Súčasná kauza v Košiciach je iba ďalšou z jeho manifestácií.

 

Univerzitné nemocnice

Je pomerne málo známe, že univerzitné nemocnice sú de facto aj de iure spoločnými pracoviskami ministerstva (nemocnica) a univerzít. Nemocnica zamestnáva asi dve tretiny lekárov a ostatní zdravotnícky a technicko-administratívny personál a riadi dominantnú časť finančných tokov. Univerzita zamestnáva asi tretinu lekárov-učiteľov a de facto menuje prednostov kliník (profesorov a docentov)

 

Tento systém dvojkoľajnosti riadenia pracovísk vedie na lokálnej úrovni do početných kompetenčných sporov. Na jednej strane je politická línia riadenia minister-riaditeľ nemocnice-primár oddelenia a na druhej strane akademická línia rektor-dekan-prednosta kliniky. Odborná línia riadenia sa snaží poväčšinou o rozvoj pracoviska a pokrok v predmetnom medicínskom odbore, politická línia usiluje v posledných rokoch skôr o kontrolu finančných tokov a nákupy prístrojov v rôznorodej výške a variabilnej miere potrebnosti. Nakoľko špičková medicína je čoraz viac fianančne náročná, odborný a politický svet na seba často narážajú. Medicínske a politické kritériá nákupov a investícií totiž nie sú ani zdaľeka totožné.

 

Pokiaľ sa presadí nový pohľad na riadenie univerzitných nemocníc v košickom štýle, slovenská medicína dostane ďalšiu ranu, ktorá povedie k silnému oslabeniu horeuvedených špecifických funkcií univerzitných nemocníc.

 

Záver:

Ak v Košiciach vyhrá nový riaditeľ dosadený Smerom a  presadí v univerzitných nemocniciach marginalizáciu profesorov na úroveň hosťujúcich učiteľov,  navrhujem vrátiť sa k starému osvedčenému názvu nemocnice:  Krajský ústav národného zdravia Košice (KUNZ).

Pre jednoduchosť, nech je poriadok. So súdruhom riaditeľom Rosochom na čele.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?