Nová väčšina, nová zdravotnícka politika.

Autor: Tibor Hlavatý | 6.9.2012 o 7:28 | (upravené 6.9.2012 o 10:04) Karma článku: 15,07 | Prečítané:  3135x

Moderná nemocnica s komfortom pre pacienta, skúsený všeobecný lekár, dôstojná starostlivosť o chronicky ťažko chorých pacientov, centrá excelencie a kvalitné vzdelávanie nielen mladých lekárov. O tom by mala byť nová zdravotnícka politika. Starí "zdravotnícki" politici zlyhali, nie je koho spájať, ani na čom stavať. Preto je potrebná nová strana.

Slovenské zdravotníctvo v roku 2012

Každoročne sa na Slovensku uskutoční 60 miliónov návštev v ambulancii lekára. Hospitalizovaných je viac ako milión pacientov. Cestou verejného zdravotného poistenia sa uhrádza takmer 3,8 miliardy euro a v hotovosti pacienti doplácajú za lieky a rôzne služby navyše asi 1,3 miliardy eur. V zdravotníctve pracuje 17 tisíc lekárov, 33 tisíc sestier, desiatky tisíc ďalších zdravotníckych profesionálov.

V priemere tak občan Slovenska navštívi ambulanciu lekára každý mesiac a asi raz do roka je niekto z jeho rodiny hospitalizovaný. Ak je zamestnaný platí si asi 1300 euro ročne povinnú zdravotnú poistku. Ak zamestnaný nie je, platí zaňho štát asi 380 euro ročne. Každý pätnásty Slovák pracuje v zdravotníctve.

Naše zdravotníctvo sa tak týka každého. Týka sa naprostej väčšiny ľudí bez ohľadu na ich politické presvedčenie.

 

Hlavné problémy

Kvalita upadá. Pacienti sú pingpongovaní medzi jednotlivými poskytovateľmi, v nemocniciach sú stále kolektívne sprchy a klimatizácie iba u súdruha pána riaditeľa. Pacientov po mozgovej príhode nie je po týždni v nemocnici kam preložiť na dlhodobú rehabilitáciu.

Pracovné podmienky zdravotníkov v nemocniciach sú úbohé. Neustále sa porušuje zákonník práce stovkami hodín nadčasov. Napriek vysokej kvalifikácii je ich hodinová mzda stále (áno, aj po zvýšeniach) neporovnateľne nižšia ako v obdobných pozíciách v iných segmentoch. Motivácia žiadna, demotivácia kam oko dohliadne.

Ambulancie sú životne závislé od zväčša skorumpovaných politicky nominovaných riaditeľov regionálnej pobočky štátnej poisťovne. Ak tá nepodpíše na ďalší rok zmluvu, všetky investície sú v čudu. Ak nedá limity, nebude na výplaty, nájom a splátky lísingu vybavenia.

Riešia politici tieto problémy? Bez dlhých rečí: No nie, vážení priatelia!

 

Zdravotnícki politici pred kamerami

Politici sa do nemoty pred kamerami zaoberajú diskusiami o problémoch, ktoré v zásade nikoho extra netrápia. Milujú systémové zmeny, nové modely financovania, milujú ďalšiu a ďalšiu reguláciu (čítaj šikanovanie) poskytovateľov. Rovnako je pozoruhodné, že verejné diskusie o zdravotníctve vedú najčastejšie ľudia, ktorí v ňom nikdy nerobili, nepoznajú liečebné procesy a ich náklady a v zásade nemajú tušenie aký je rozdiel medzi y.pestis a testes. Najnovšie prispevajú do diskusií o zdravotníctve najmä renomovaní právnici na čele s pánom predsedom vlády.

 

Politika starej pravice

Stará pravica si zo zdravotníctva urobila sociálny experiment. V jej politike sa snúbila priam bolševická hyperregulácia zdrojov systému a cien pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a selektívna privatizácia ziskovo nastavených segmentov pre pár vyvolených (na konci dňa najmä Penta). Táto kombinácie mohla fungovať len na úkor striktnej kontroly personálnych nákladov (čítaj platov a pracovných podmienok sestier, lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov).

Vrcholom arogancie starej pravice bol opakovaný hon na lekárov, ktorí eskaloval minulý rok za ministra Uhliarika (KDH) neslávne známym decembrovým stanným právom.

 

Politika novej ľavice

Nová ľavica sa dlho netvárila, že by chcela niečo riešiť. Najmä byť potichu a aby nebol prúser. Najnovšie však sama prispela návrhom systémovej zmeny - vyplatenia majiteľov súkromných poisťovní z našich daní a návratu k starému osvedčenému socialistickému modelu.

Zatiaľ medzivrcholom arogancie novej ľavice je poníženie zdravotných sestier po tom,  čo si tieto rokovaniami presadili aké také mzdové minimá.

 

Skutočná zdravotná politika sa robí za kamerami

Tá skutočná zdravotnícka politika sa však odohráva za kamerami. Tu sa lúpi obchoduje o dušu spasenú. Starí pravicoví politici obchodovali v štýle gorily. Buď lacno privatizovali alebo reguláciou zvýšovali zisk vybraným firmám. Apropo viete o koľko stúpol zisk súkromnej poisťovne Dôvera (Penta a Prefto) za ministra Uhliarika? Z úrovne 10 miliónov euro v roku 2010 na úroveň 40 miliónov euro v roku 2011. Čo také inovatívne učinili? No nič! Že sa pozatvárali geriatrické, gynekologické a detské oddelenia? To koho zo starej pravice zaujíma?

Ľavica obchodovala v minulosti najmä cez šialene predražené alebo úplne zbytočné nákupy najmä v štátnych nemocniciach. Prípadne cez všimné za podpísanie zmluvy od súkromných ambulancií. Po novom zrejme vyplatia stovky milionov Pente a Preftu za ich poisťovňu. Čo budú trocháriť po miliónikoch, keď sa dajú dať hneď na začiatku tri-štyri stovečky (miliónikov, samozrejme).

Pri tom horlivom obchodovaní pochopiteľne nezostáva čas na pomenovanie skutočných problémov a hľadanie skutočných riešení.

 

Zdravotníctvo odznova

Daniel Lipšic hovorí, že Slovenskú republiku treba postaviť odznova.  Niet vari segmentu spoločnosti,  kde by to platilo viac ako v zdravotníctve. Potrebujeme úplne nové zdravotníctvo. Také, ktoré tu bude pre pacienta, keď ho bude potrebovať. Také, v ktorom sa nebude zabúdať na dôstojné podmienky pre lekárov, sestry a ďalšie zdravotnícke profesie.

V zdravotníctve je potrebné predefinovať poskytovanie ambulantnej starostlivosti tak, aby jej kľúčovým hráčom a koordinátorom bol všeobecný lekár.  Segment všeobecných lekárov je treba podporiť a odbremeniť preťažený segment špecialistov. Všeobecní lekári potrebujú  nové kompetencie, financie a personálne posilnenie. Naše nemocnice potrebujú investície v kumulatívnej výške asi 1,2 mld euro. Investície je potrebné zamerať na zvýšenia komfortu pacientov. Štandardom sa musí stať dôstojné prostredie (súkromie, vlastné sociálne zariadenie aklimatizácia) na každej pacientskej izbe. Zdravotník nesmie pracovať viac ako 12 hodín, musí mať priestor na zotavenie a vzdelávanie. Nemocnice musia byť personálne dostatočne vybavené, aby mali zdravotníci čas venovať sa pacientom.

Vo všeobecnosti je potrebné zaviesť nové pravidlá tak, aby spokojnosť pacienta bola to hlavné pri rozhodovaní a odmeňovaní nemocníc či lekárov. Dobrí budú úspešní a budú mať našu úctu. Zlí neuspejú. Rozhodovať  bude pacient, nie úradník na ministerstve či v poisťovni.

 

Nová politika, Nová väčšina

Stará zdravotnícka politika pohorela. Nie je na kom stavať a nie je koho spájať. Alebo si niekto myslí, že chlapci a dievčatá od Haščáka alebo Pašku sú tá Mikloškova prvá politická liga :)?

Nová zdravotnícka politika jednoducho potrebuje novú politickú stranu. Takú kde sa riešia problémy ľudí. Takú kde sa nekradne (bez mihnutia oka a v osemciferných sumách). Snaha o Don-Quichotský boj za reformu tých starých je utópia.

 

Preto som sa pridal k Danielovi Lipšicovi, Janke Žitňanskej a desiatkami ľudí okolo nich. Preto treba Novú väčšinu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?