Úpadok v Košiciach.

Autor: Tibor Hlavatý | 16.9.2012 o 21:15 | Karma článku: 18,53 | Prečítané:  4248x

Iniciatívy nového riaditeľa košickej univerzitnej nemocnice povedú k úpadku Lekárskej fakulty v Košiciach, úpadku vzdelávania lekárov na východe Slovenska a postupne aj k úpadku tej "jeho" nemocnice. O tom je tento smutný blog.

 

Nový riaditeľ Univerzitnej nemocnice Košice Ladislav Rosocha (nominant SMERu) nedávno pre médiá uviedol, že UNLP nemusí mať záujem o spoluprácu s Lekárskou fakultou UPJŠ.

 

Nuž, pomerne arogantné vyjadrenie, bez ohľadu na to či za ním stojí predseda parlamentu Paška (SMER), primátor Košic Raši (SMER) alebo hociaj celý SMER. Pokiaľ by zostalo pri vyjadreniach, dalo by sa to pripísať euforickému opojeniu zmyslov z vyhratých volieb a novej funkcie pána riaditeľa.

Pán Rosocha však nezostal pri výhražných vyhláseniach. Natvrdo ukončil zmluvnú spoluprácu nemocnice s univerzitou a začal vydierať lekársku fakultu. Jeho prvotné požiadavky boli: personálna čistka vo vedení všetkých kliník, ľubovoľné presúvanie a rušenie spoločných kliník a dvojnásobné platby za vyučovanie študentov. Mimochodom, okrem pratia plášťov nemocnica so študentami  žiadne reálne náklady nemá. No a ak sa Lekárskej fakulte nepáči, citujem pána Rosochu “UNLP nemusí mať záujem o takúto spoluprácu”.

Ako je všeobecne známe univerzita neustúpila, spor sa preniesol na úroveň ministerstva zdravotníctva, medici ohlásili štrajkovú pohotovosť a situácia eskaluje. V piatok bol prezentovaný údajne nový a údajne kompromisný návrh dohody medzi košickou nemocnicou (vyše mesiaca už nespĺňa legislatívne kritéria pre názov univerzitná) a Lekárskou fakultou UPJŠ (tá zase už mesiac nespĺňa podmienky akreditácie).

Návrh však nie je ani nový, ani kompromisný. Zmluva navrhuje naďalej princíp dvoch šéfov na jednej klinike. Jeden šéf (prednosta) by mal riadiť vzdelávanie a výučbu a druhý šéf (primár) liečebné procesy. Väčšina lekárov na klinikách tak získa dvoch nezávislých nadriadených. To je pochopiteľne deštruktívne. O to viac, že vzťahy na pracoviskách sa pomerne rýchlo vyhrocujú. Je pomerne pravdepodobné, že kľúčoví lekári-pedagógovia odídu z Lekárskej fakulty a študentov jednoducho nebude mať kto učiť. Ak Lekárska fakulta v Košiciach prežije a udrží si akreditáciu, prax nahradí čistá teória.

Štvrtkový “nový návrh zmluvy” však ide ešte ďalej. Všetky vedecké publikácie z pracoviska odsúhlasuje primár. Všetky vedecké projekty (zväčša skúmanie nových diagnostických a liečebných postupov) odsúhlasuje ešte pred podaním návrhu na grantové financovanie nemocnica. Použitie nových prístrojov zakúpené z takýchto grantov odsúhlasuje nemocnica. Nemocnica si osobuje právo veta na všetky vedecké aktivity na klinikách. Pri úrovni manažmentov a frekvencii ich výmen to v praxi bude znamenať zmrazenie medicínskeho pokroku, ohrozenie diplomových prác študentov, zmrazenie doktorandského a špecializačného štúdia.

Keď sa nekompetentnosť snúbi s aroganciou výsledkom bude úpadok. Úpadok Lekárskej fakulty v Košiciach, úpadok lekárskeho vzdelávania a v konečnom dôsledku úpadok kľúčovej nemocnice na východe Slovenska.


Ľudia, bla bla ... istoty.   Košická verzia.  Made by Smer.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chcete hypotéku? Banky zlacňujú, ale pomýliť sa dá ľahko

Ešte pred začatím jari, kedy sa predáva najviac hypoték, spustili banky akciové úroky.

KOMENTÁRE

Mihál opúšťa Sulíka. Máme na viac?

Predseda SaS je výraznou osobnosťou, ktorá ľudí rozdeľuje.

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Danko sa nás na nič nespýtal, hovorí šéf EPH.


Už ste čítali?