Ako Fico kozy kŕmi a zdravotníkov kabáti

Autor: Tibor Hlavatý | 10.10.2012 o 19:48 | (upravené 11.10.2012 o 15:28) Karma článku: 23,57 | Prečítané:  6876x

Bolože to sľubov o lepšom zdravotníctve z dielne Smeru pred voľbami. Viac financií, dialóg so zdravotníkmi, nikdy viac sváry. Je po voľbách a na stole je tvrdá realita v podobe návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013 a jeho kapitoly pre rezort zdravotníctva. Pacienti aj zdravotníci môžu zabudnúť na lepšie zdravotníctvo v roku 2013. Fico ide kŕmiť kozy.

 


 

Nie je tomu tak dávno čo sa pán Fico zadúšal, ako je jeho prioritou zdravotníctvo, ako zvýši poistné za poistencov štátu, ako bude viesť dialóg so zdravotníkmi a ako im modré z neba po voľbách znesie. (tu je link na predvolebný letáčik Smeru)

Nuž máme po voľbách a vážení pacienti i zdravotníci zvykajte si. Na stole je tvrdá realita v podobe návrhu štátneho rozpočtu na rok 2013 a jeho kapitoly pre rezort zdravotníctva (link tu).

 

Peniaze pre zdravotníctvo v roku 2013

Napriek pomerne ťažkopádnym pokusom o zmätenie verejnosti o zvýšení financií pre rezort, návrh ŠR predpokladá zníženie platieb štátu do systému verejného zdravotného poistenia z úrovne 1.351 mld euro v roku 2012 na úroveň 1.283 mld euro v roku 2013 (-5,03%).

Sadzba poistného za poistencov štátu sa navrhuje vo výške 4.25% z priemernej mzdy roku 2011. To je pokles z úrovne 4.32% roku 2012 a na míle ďaleko od Smerom sľubovaných 5% pred Vianocami roku 2011. Aj tých 4,25% je však blaf.

 

Stratených 200.000 poistencov štátu a ružové tabuľky

Háčik je v tom, že Smer svojich 1.283 mld z roku 2013 rozpočítal na odhadovaných 3 150 000 poistencov a 1,351 mld roku 2012 na reálnych 3 350 000 poistencov. Teda spočítané je to v tých tabuľkách ešte krkolomnejšie a v každej inak, ale o tom inokedy. Suma sumárum, v návrhu sa stratilo 200.000 poistencov štátu a materiál nijak neuvádza kam sa v roku 2013 vyparia. Nezamestnanosť sa nemení, počet dôchodcov stúpa, detí z roka na rok neubudlo. Vďaka tejto drobnosti vo výpočtoch by inak nad slnko jasnejšie vyplávalo na povrch, že reálne Smer plánuje platiť na poistenca štátu v roku 2013 ešte aj nominálne menej (31.44 namiesto uvádzaných 33.44 eura) ako v roku 2012 (31,54 eura) a namiesto ako tak uhájiteľných 4,25% len 4,05%. A to je priatelia pre socialistickú vládu fiasko a flagrantné porušenie ich predvolebných sľubov.

Návrh rozpočtu predpokladá vybrať od ekonomicky aktívnych poistencov o 180 mil euro viac (v niektorých tabuľkách až o 226 mil) a odvoláva sa o.i. aj na zvýšenie odvodových stropov a zodvodnenie dividend. Tieto čísla slúžia len na domaľovanie tabuliek na ružovo, podnikateľská sféra si s veľkou pravdepodobnosťou svoju odvodovú záťaž zoptimalizuje a nádejných 180 (226) mil zostane chimérou. Reálne budú zrejme zdroje verejného zdravotného poistenia nižšie ako v tomto roku.

Apropo, stále hovoríme iba o nominálnych hodnotách vo svete 3,7% inflácie. Aj stagnujúce zdroje pri rastúcich cenách vstupov znamenáju signifikantný reálny pokles zdrojov.

 

V roku 2013 zabudnite na lepšie zdravotníctvo

Pri takomto návrhu štátneho rozpočtu pre zdravotníctvo môžeme všetci na lepšie zdravotníctva zabudnúť.

Pacienti môžu zabudnúť na kvalitnejšie nemocnice, lacnejšie lieky alebo napríklad lepšiu dlhodobú ošetrovateľskú starostlivosť.

Lekári, sestry a s nimi všetci ostatní zdravotnícki pracovníci môžu zabudnúť na akékoľvek sľubované, kodifikované alebo dohodnuté zvýšenie platov.

Lekári v nemocniciach môžu zabudnúť na Zákonník práce a jeho limit 250 hodín nadčasov ročne.

Proste rozpočet s takýmito alternatívami neráta. Rozpočet neklame, zdravotníkov Smer okabátil.

 

Ficove kozy

Zatiaľčo pacienti, sestry, lekári môžu o kvalitnejšom zdravotníctve iba snívať, nie všetci aktéri systému vyjdú naprázdno. Majitelia súkromných poisťovní si po mediálnom divadle príjdu na slušných niekoľko sto miliónov. Smer im vlastne vyplatí zisky na desiatky rokov dopredu. Áno priatelia, tie zisky, proti ktorým tak principiálne pred kamerami bojuje.

 

Nuž na to, že sa Fico nechal počuť, že má finančné skupiny rád ako koza nôž, si tie svoje kozičky plánuje celkom pekne nakŕmiť. No a všetci ostatní v zdravotníctve si môžu akurát tak uťahovať opasky. Proste Fico zdravotnícke kozy pasie a ľudí kabáti.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?