V Žiline je kríza a tá ovca nie a nie poradiť.

Autor: Tibor Hlavatý | 6.12.2012 o 23:58 | (upravené 7.12.2012 o 6:46) Karma článku: 18,78 | Prečítané:  10045x

Ministerka Zvolenská očividne nemá štastnú ruku pri výbere riaditeľov nemocníc. Od škandalózneho konfliktu riaditeľa Rosochu s Lekárskou fakultou ÚPJŠ v Košiciach (link tu) neuplynuli ani tri mesiace a ďalšia nemocnica sa zmieta v kríze.  Tentokrát v Žiline a opäť vinou nového smeráckeho riaditeľa.

 


Teda na úplný úvod, podľa mňa tých nemocničných riaditeľov nevyberá ministerka Zvolenská, ale pán Paška. O ňom už aj vrabce čvirikajú, že je persona non-grata v naoko stále monolitnom Smere. Ak tam majú čo i len štipku zdravého rozumu, tak ho musia poslať čo najskôr ta het. Ale o tom inokedy.

Takže, prečo noví smerácki riaditelia zlyhávajú?

Jednou z hlavných príčin je Valockého metóda riadenia nemocníc. Pán Valocký je poslanec Smeru a zároveň staronový riaditeľ FNsP Nitra. V odborných kruhoch je neslávne známy ako ten, čo za pár rokov zruinoval úroveň nitrianskej nemocnice. Pán poslanec Valocký, nehľadiac na medicínske kritériá, redukoval náklady nemocnice hlava nehlava. Kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti išla bokom. Ak sa to niekomu nepáčilo, vyhodil ho. Čo na tom, že sa v nemocnici prestali vykonávať zákroky a porušili oddelenia a ambulancie? Nitra prišla o desiatky kvalitných lekárov a úroveň nemocnice upadla.

Druhým spoločným znakom nových pánov riaditeľov je ich prístup k ľuďom. Tento spája nadutú aroganciu moci, nekompetentné rozhodovanie a slepú vieru v to, že Fico ten ich bordel nejak mediálne uprace.

Kríza v Žiline

V Žiline pani ministerka nedávno s veľkou pompou uviedla do funkcie nového riaditeľa pána Dr. Voláka. Nevadilo ani to, že ten bol v tom čase stále riaditeľom súkromnej nemocnice v Kežmarku.

Tak ako sa na nového pána riaditeľa patrí, najal si ihneď externého poradcu pre všetko, pána Tvarúžka, o.i. známeho v Čechách z kauzy predaja pozemkov okolo nemocnice v Brandýsi nad Labem (link tu). Obratom pán riaditeľ Volák zadal spoločnosti PP Partnership, kde je ale úplnou náhodou spoločníkom ten istý pán Tvarúžek, vypracovať "Business plan" za 12000 euro (link tu). Mysli pozorného čitateľa iste neunikne vtieravá otázka, čo asi tak predložil pán Volák v konkurze na riaditeľa nemocnice tri týždne predtým? Podmienkou účasti vo výberovom konaní je totiž aj predloženie podrobného  plánu rozvoja nemocnice. No ale to musí byť niečo úplne iné ako "Business plan" za 12 tisíc euro! Či nie?

Business plan ešte ani nestihol uzrieť svetlo sveta a pán riaditeľ ohlásil prechod nemocnice na trojsmennú prevádzku. Táto do troch dní skolabovala. Nevadí, povedal si, skúsime to inak a pozlučoval oddelenia. Detské s dospelým, ÁRO s CPO, interné s doliečovacím. Všetko jedno, ako v Nitre súdruh Valocký. Lekári sa ozvali, že to nefunguje. Čo s nimi? Starý dobrý Valocký inšpiruje opäť - vyhodiť a škandalizovať.

I pristúpil pán riaditeľ k druhému, tentokrát rozhodnejšiemu kroku, vyhodil 11 z 13 lekárov na oddelení traumatológie a ortopédie a skoro všetkých z doliečovacieho. Ale im ukázal! Na otázku novinárov (link tu), že ako budú fungovať oddelenia bez lekárov odvetil, že on už má premyslený systém. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská vtedy s plachým úsmevom ubezpečovala verejnosť, že o situácii je informovaná, všetko je v naprostom poriadku a podľa jej úsudku určite nebude ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti (link tu).

 

Zhrnutie a výsledok

Volák de facto zrušil ortopedické oddelenie v nemocnici so spádom 200.000 obyvateľov. Hromadne prepustil skoro všetkých lekárov-špecialistov. A to všetko na začiatku zimného obdobia, keď je najviac úrazov. To je podľa mňa vrcholom nekompetentnosti a ohrozením zdravia pacientov! Silná káva aj na Smer!

Nečudo, že po takomto hara-kiri udalosti nabrali rýchly spád. Po pár dňoch pán riaditeľ zistil, že predsa len jeho premyslený systém bez lekárov má chybičky a do situácie sa museli osobne zaangažovať dvaja ministri vlády. Do Žiliny napochodovali vojenskí lekári zocelení bojmi v Afganistane, situáciu to len vyhrotilo, doktori s odslúženými nadčasmi nad rámec Zákonníka práce odmietli ďalšie nočné služby a kríza eskaluje.

Keď píšem tieto riadky, pani ministerka s hanbou prerušila rokovanie v Bruseli, vracia sa na Slovensko a ohlásuje niekedy na polnoc tlačovú konferenciu. Situáciu medzičasom rieši na mieste jej hovorkyňa Čižmáriková (?!) a v Žiline vládne naprostý chaos.

Včera dokonca v hlavných správach STV (link tu) odoznelo, že na ortopédii (áno, to je to oddelenie, kde riaditeľ prepustil skoro každého doktora) zomrela pacientka. A to za okolností, ktoré vyvolávajú veľké otázniky pre každého, kto rozumie ako sa v nemocniciach slúži. Ak je pravda, že v tom čase v nemocnici nebol kompetentný špecialista a ortopéd bol iba na telefóne, končia všetky žarty. To by bol dôvod na okamžité odvolanie riaditeľa Voláka a prehodnotenie kompetentnosti toho, kto ho do funkcie menoval a v jeho opatreniach podporoval.

 

A čo na to Ove?

Dúfajme, že pani ministerka Zvolenská má v lietadle poruke jej plyšovú ovcu Ove a táto jej na ceste z Bruselu do Žiliny opäť raz dobre poradí.

Že, nech konečne odvolá Voláka! To by už aj tej plyšovej ovečke došlo!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?