Na Panské !!

Autor: Tibor Hlavatý | 15.1.2013 o 20:14 | (upravené 15.1.2013 o 22:04) Karma článku: 20,77 | Prečítané:  4534x

Z dielne strany Smer sa nám opäť podarilo získať pripravované inštruktážne video ako v prípade núdzového stavu voči lekárom a sestrám postupovať. Toto je určené pre politických nominantov strany Smer vo funkciách prednosta obvodného úradu a riaditeľom nemocníc (v inštruktážnom videu ich spoznáte podľa biča v ruke).

Smer chce trestať lekárov

  Smer sa rozhodol predložiť novelizáciu trestného zákonníka (link tu), v ktorom navrhuje, aby lekári a sestry, mohli byť uväznení a potrestaní až na päť rokov nepodmienečne, pokiaľ neuposlúchnu nútenú prácu nariadenú obvodným úradom podľa príkazov riaditeľa nemocnice počas vládou schváleného stanného práva alebo núdzového stavu.

Exkluzívne inštruktážne video

  Z dielne strany Smer sa nám opäť raz podarilo exkluzívne získať pripravované inštruktážne video pre politických nominantov strany Smer vo funkciách prednostu obvodného  úradu a riaditeľa nemocníc (v inštruktážnom videu ich spoznáte podľa biča v ruke). Cieľom videa je poskytnúť návod ako v prípade stanného práva postupovať voči lekárom a sestrám.

  Podľa nemennovaného zdroja sa námet diela zrodil v Žiline počas stretnutia dvoch ministrov strany Smer uprostred ich heroického boja proti tamojším zločincom (dokonca možnože až mafiánom), ktorí sa zákerne pokúšali zachovať zrušené oddelenia. Scenár videa dodal multifunkčný talent a kreatívec strany Smer kotolník Juraj M. za veľmi prijateľnú cenu milión euro. Réžiu a produkciu zverila pani ministerka svojej osvedčenej poradkyni plyšovej ovečke Ove. Výsledok posúďte sami.

Pozor toto video je len pre silné nervy! :)

http://www.youtube.com/watch?v=Ugd4IDlvivk

Teraz vážne

  Pred voľbami sa Smer až zadúšal ako bude viesť permanentný dialóg so všetkými v zdravotníctve (link tu) a z bilboardov sa usmieval sladký Rišo Raši. Teraz označujú ministri Smeru lekárov za mafiánov, chystajú sa podávať trestné oznámenia a vyhrážajú sa im väzením.

  Predkladaný návrh zákona sa explicitne predkladá s odvolaním na situáciu v Žiline a má za cieľ zastrašovať lekárov a ostatných zdravotníkov od akýchkoľvek kolektívnych akcií. V budúcnosti môžu akurát tak spísať petíciu, z ktorej si slovutná pani ministerka urobí vejárik.

Návrh zákona je zlý a urážajúci

  V dnešnej dobe je nemysliteľné, aby sa sociálne spory riešili obmedzovaním najzákladnejších ľudských práv a slobôd. Pokiaľ je možné spor vyriešiť ekonomickými prostriedkami, nie je v civilizovanej krajine prijateľné vyhlasovať stanné právo a ukladať nútenú prácu. Apropo výraz nútená práca je iba eufemickým neologizmom označujúcim otroctvo.

  Po druhé, návrh zákona opäť podprahovo podsúva predstavu, že lekári (alebo sestry alebo ktokoľvek v zdravotníctve) sú amorálni, pokiaľ žiadajú dodržiavanie nota bene elementárnych práv garantovaných Zákonníkom práce (nadčasy do 150 hodín, zákaz nočnej práce pre tehotné, matky s malými deťmi, zákaz nútenej práce). Opäť namiesto ekonomického riešenia situácie (zamestnanie adekvátneho počtu zdravotníckych pracovníkov, tak aby sa pokryli personálne potreby) sa pritvrdzujú nástroje na zastrašovanie zamestnancov.

  Po tretie, návrh zákona iba demaskuje impotenciu a nemorálnosť tých, ktorí v skutočnosti za riadenie nemocníc zodpovedajú - riaditeľov. Títo opať namiesto ekonomických riešení problémov, dostávajú nástroj absolútnej moci vo forme nariadenia nútenej (otrockej) práce a trestania väzením. Ako je možné, že de facto kľúčová monopolná inštitúcia v regióne (čo je väčšina nemocníc), ktorá navyše poskytuje neodkladnú zdravotnú starostlivosť, zo zákona hradenú v plnej fakturovanej výške voči poisťovniam, nedokáže plniť príjmovú časť svojich rozpočtov a je v strate !?

  Po štvrté, pre pacientov tejto krajiny je pokračujúca vojna jej politických elít voči lekárom devastačná. Ako si môže nejaký politik myslieť, že kvalita zdravotných služieb v nemocniciach sa zlepší, pokiaľ jedným dychom politici a ich nominanti opäť a znovu robia všetko preto, aby tých najlepších lekárov a sestry z nemocníc vyhnali a tých čo zostali dourážali? Za posledných 10 rokov odišlo zo Slovenska viac ako 3.000 lekárov a 12.000 sestier. Predovšetkým z nemocníc a predovšetkým tí šikovnejší. To už tieto čísla nikomu neotvárajú oči? Úpadok, ktorého sme v nemocniciach svedkom, je dôsledkom tejto a žiadnej inej politiky. 

 Cieľom manažmentov by malo byť prilákať do svojich nemocníc tých najlepších lekárov, sestry a ostatných zdravotníckych zamestnancov, poskytnúť im atraktívne podmienky a nie ich demotivovať, urážať a vyháňať. Bohužiaľ filozofia predkladaného návrhu je iba pokračovaním horeuvedenej a vo svojej podstate nesprávnej a hlúpej politickej línie.

Namiesto záveru

Nemocnica nie je manufaktúra, zdravotník nie je robot a trest nie je motivačný nástroj. To by mala vedieť už aj tá ovca Ove, kotolník Juraj M a celý tento nepodarený ansámbl, čo riadi naše zdravotníctvo od desiatich k piatim.

Pokým sa však tento prístup nezmení, pozrite si skvelú scénu "Na Panské" z legendárneho filmu Pacho-Hybský zbojník.

Je tak nejak smutne aktuálna. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?