Bolesť máte v cene

Autor: Tibor Hlavatý | 22.4.2013 o 7:30 | Karma článku: 20,27 | Prečítané:  3959x

V súčasnosti už nie je medicínsky žiaden problém zabezpečiť bezbolestnosť akejkoľvek medicínskej intervencie. Napriek tomu desaťtisíce ľudí na Slovensku počas lekárskych vyšetrení a zákrokov každoročne zbytočne trpí. V čom je problém?

 


Problém

Mnohé lekárske vyšetrenia a zákroky sú nepríjemné a bolestivé. Či už je to vŕtanie zuba, vyšetrenie hrubého čreva alebo hoci aj bežný pôrod. V súčasnosti už nie je medicínsky žiaden problém zabezpečiť bezbolestnosť akejkoľvek medicínskej intervencie. Napriek tomu desaťtisíce ľudí na Slovensku každoročne počas lekárskych zákrokov trpí. V čom je problém?

Príčina

Pokiaľ sa nereže, anestézu zdravotné poisťovne nepreplácajú. A tak ak si chce milá mamička nechať pichnúť epidurálnu analgézu, musí si o to požiadať a zaplatiť (15-20 euro). Ak chce niekto bezbolestné vŕtanie zuba, tiež si musí požiadať a sám zaplatiť (5-15 euro). No a ak chce niekto bezbolestnú kolonoskopiu tiež si musí priplatiť (za injekciu 5-10 euro, za anesteziológa 50-150 euro). Je pritom paradoxné, že priplatenie si za anestézu je vlastne v rozpore so zákonom. Ten totiž explicitne zakazuje vyberať od pacienta akékoľvek poplatky za zdravotnú starostlivosť, ktoré nie sú taxatívne v zákone vymenované (nadštandardná izba, prednostné ošetrenie, viac asi nič).

Proste poisťovne Vám kryjú zákroky aj s bolesťou v cene. A aby bola chutzpa dokonalá, ešte povedia, že veď to vlastne ani moc nebolí. A ak áno, tak nech si tú anestézu poskytovatelia podajú, keď chcú (a my im to nepreplatíme).

Bolestivé medicínske vyšetrenia a zákroky pri plnom vedomí sú exemplárnym príkladom toho ako (ne)funguje systém verejného zdravotného poistenia na Slovensku.

O tom aké výkony a v akej kvalite sa vôbec preplatia totiž rozhodujú naprosto svojvoľne zdravotné poisťovne. No a tie dve kľúčové sa o nejakú kvalitu služieb pre pacienta moc nezaujímajú. V štátnej sa kšeftuje so zmluvnými podmienkami (komu dáme, komu nie, komu koľko a čo za to) a v súkromnej sa maximalizujú zisky (keď zaplatíme anestézu, budú vyššie náklady, vyššie náklady znamenajú nižší zisk). Nakoľko poisťovne nemajú žiadnu možnosť premietnuť si náklady do cien poistiek, v zásade sa snažia platiť za ten najzákladnejší bazál. Keby mohli, posielali by pacientov do Číny.

Náš poistný systém bol od začiatku zle nadizajnovaný. Je to taký mačkopes. Ani konkurečný ani regulovaný systém. Ani Bismarck ani Beverige. Prísna regulácia poistného (vstupy) a džungľa vo vzťahoch pacient-poskytovateľ- poisťovňa (výstupy). Výsledkom je už spomínaná svojvôľa poisťovní, ktoré si v zásade robia čo chcú. Oni sú zákon. Nezaplatia, keď sa im nepáčí, nastavujú protizákonné limity na zdravotnú starostlivosť, sami rozhodujú, ktoré výkony preplatia a ktoré nie. Je jasné, že ak výkon nepreplatia, na Slovensku sa samozrejme nevykonáva. Takýto systém je brzdou rozvoja kvality a vo svojom dôsledku vedie aj k spomínaným bolestivým zákrokom, ktoré by vôbec bolestivé byť nemuseli.

Riešenie?

Nuž, v dnešnom systéme nedokáže nikto poisťovne prinútiť nejaký výkon preplácať. Niežeby sa niekto zodpovedný snažil, ale teoreticky kebyže aj áno. Ani minister, ani vláda, ani Úrad pre dohľad. Nikto. Ceny sú zmluvné (čítaj, ako poisťovne nadiktujú)

Zdravotné poistenie je treba predefinovať odznova.

V politických kruhoch prevláda mýtus, že pacient tomu všetkému nerozumie a je vlastne dobre, že to zaňho všetci nejak dohodnú. Ja som hlboko presvedčený, že pacient si dokáže vybrať lepšiu kvalitu služieb, ako keď zaňho rozhodujú úradníci v poisťovniach alebo na ministerstve. Pacient musí mať možnosť vybrať si akú chce zdravotnú poistku, v akej kvalite a za akú cenu. A možno si vyberie aj drahšie poistky, no a? Ak by si mohli pacienti vybrať, určite by nebrali poistku, kde by boli bolestivé kolonoskopie v cene. Navyše pacient musí mať možnosť vybrať si svojho lekára a ten musí byť motivovaný sa o pacienta čo najlepšie postarať. No a to nejde bez toho, aby si lekár mohol účtovať adekvátne ceny za poskytnuté služby.

Na Slovensku musíme konečne zadefinovať základné parametre základnej, štandardnej a nadštandardnej zdravotnej starostlivosti. Poisťovne musia ponúkať štandardizované balíky a súťažiť v cene a doplnkoch. Najschodnejšou cestou je prijať kvalitný katalóg zdravotných výkonov. Ten je už dávno hotový a vyše štyri roky sa úspešne darí poisťovniam a s nimi spriateleným politikom a úradníkom bojkotovať jeho prijatie. Akonáhle by totiž v katalógu bolo zadefinované, že anestéza je v cene výkonu, poisťovne by ju museli platiť. To by ešte možno prehltli, ale na svelo božie by sa dostali stovky výkonov, čo sa na Slovensku vôbec nevykonávajú, lebo ich nikto nie je ochotný preplatiť. Takisto potrebujeme arbitra sporov poskytovateľ/platca.

Namiesto záveru

Pokiaľ nebude pacient kráľ bude obrazne povedané "bolesť v cene". V cene, čo zaňho zdravotné poisťovne s požehnaním spriatelených politikov a úradníkov poskytovateľom zaplatia.

P.S. Zisk zdravotných poisťovní v minulom roku presiahol 50 miliónov euro. Cena za bezbolestné pôrody s epidurálnou anestézou pre všetky mamičky na Slovensku by bola asi 750 tisíc euro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?