Ako zohnať 4500 nových lekárov a 7500 sestier aby to nič nestálo?

Autor: Tibor Hlavatý | 13.5.2013 o 7:30 | Karma článku: 20,54 | Prečítané:  5245x

Tisíce lekárov a sestier denno-denne sedia pri počítačoch a vypisujú státisíce strán zbytočnej administratívy. Zákon káže. Že chýbajú pri pacientoch nikomu extra nevadí.

Málo lekárov aj sestier

Na Slovensku máme asi 18.000 lekárov a viac ako 30.000 sestier. V mnohých regiónoch začína byť problém zohnať kvalifikovaného lekára a čakacie doby do mnohých ambulancií sú veľmi dlhé.

Ešte výraznejší je nedostatok sestier, ktorých máme o tretinu menej ako je bežné vo vyspelej Európe. Situáciu čiastočne zachraňuje, že zdravotníci, najmä lekári, odsúvajú odchod do dôchodku do čoraz vyššieho veku, často vysoko po 70-ke. Keď sa problém nedostatku kvalifikovaného personálu v odbornej diskusii otvorí, politici siahajú k overeným klišé o tom ako privezieme stovky lekárov a sestier z Ukrajiny. Tieto mýtické falangy zdravotníkov sa však doteraz nedostavili.  Aj tých pár čo predsa niekde na východ príde, sa po získaní našej špecializácie často poberie na západ, kde je naša kvalifikácia automaticky uznávaná a podmienky sú násobne lepšie.

Nič sa nedá robiť, slovenské zdravotníctvo sa musí spoľahnúť na našich lekárov a naše sestry. A tak je to mimochodom aj najlepšie. Ale ako zohnať tisíce nových lekárov a sestier ? Ako to urobiť tak, aby to nestálo skoro nič?

Explózia byrokracie

Nerozpoznaným problémom slovenského zdravotníctva je explozívny nárast administratívy a byrokracie za posledných asi osem rokov. Dovolím si tvrdiť, že namiesto liečenia a starania sa o pacienta vypisuje polovica lekárov a sestier v každú chvíľu pracovnej doby voľajaké papiere. Popri rozbujnenej zdravotnej dokumentácii sú to všakovaké žiadosti, výkazy, potvrdenia, výnimky, odpovede a odpovede na odpovede na prípisy z poisťovní, úradov atď.

 

Lekarbyrokracia.JPG

Rozsah vyžadovanej administratívy na Slovensku je neúmerný tomu, ako je to bežné vo vyspelej Európe. Tam zdravotná dokumentácia stále slúži svojmu primárnemu cieľu a to je zaznamenávanie zdravotného stavu pacienta pre potreby jeho liečby a je určená pre ošetrujúci personál. Štát sa do toho nemieša.

U nás tomu tak už pekných pár rokov nie je. Väčšina zdravotníckych politikov poslednej dekády trpela na paranoju voči zdravotníckemu personálu a utkvelú predstavu, že treba všetko nadirigovať a potom bude dobre. A tak MZSR za vlády rôznorodých ministrov začalo „osvietene" vypisovať všakovaké vyhlášky o vedení dokumentácie a im podobné. Odvtedy sa na Slovensku zdravotná dokumentácia píše najmä za účelom splnenia litery týchto nezmyselných legislatívnych novotvarov. Ak niečo nesedí, zdravotníci sú popoťahovaní buď nadriadenými (najmä sestry) alebo Úradom pre dohľad (lekári) alebo aj aj. No a tak sa píše čo sa vyžaduje, aby bol úradník spokojný. Úroveň zdravotnej starostlivosti nikoho nezaujíma, musia sedieť papiere.

Prečo je to problém? Uvediem príklad. Vyhláška MZSR o vedení zdravotnej dokumentácie uvádza, že denný dekurz musí obsahovať anamnézu, objektívny nález, výsledky, zhodnotenie výsledkov, závery, diétu, liečbu, ordinácie, doporučenia. Písať treba sviatok, piatok, ráno, večer,a to aj keď sa nič nezmenilo a aj  keď sú výsledky, liečba a ordinácie niekde inde v informačnom systéme. Napísanie takéhoto dekurzu pri najlepšej vôli trvá 5 minút (zodpovedne 15, ale to by musel mať lekár čas). Cez víkend sa bežne lekár stará o 30-40 pacientov na oddelení . Na rannú vizitu má lekár čas od prebratia služby 8:30 do 11:30, aby sestry mohli zadministrovať ordinácie. Počítajte so mnou: 30 pacientov krát 5 minút administratíva = 150 min, 2,5 hodiny. Na rozhovor s pacientom, jeho vyšetrenie a rozmýšľanie 0,5 hodiny t.j. 1 minúta na pacienta. Starostlivosť potom vyzerá nasledovne: 1 minúta  kontakt s pacientom a 5 minút papierovanie. Pomer by mal byť opačný. U sestier to po zavedení povinných sesterských dekurzov vyzerá ešte horšie. Jedna sestra zapisuje, jedna ošetruje. To je každodenná realita.

Takýchto príkladov z praxe by bolo možné menovať desiatky, tento blog by však bol nečitateľný. Podobne nečitateľný ako súčasné chorobopisy v nemocniciach, ktoré majú často 50 strán a nikto sa v nich poriadne nevyzná. Hlavne, že je ÚDZS spokojný.

Od papierov k pacientovi

Nuž ak polovica lekárov a sestier v každom okamihu vypisuje voľajaké papiere, znamená to tak 9000 lekárov a 15000 sestier zahrabaných pri počítači. Ak by sa podarilo zredukovať zbytočnú administratívu, čo i len na polovicu (reálne sa dá aj na štvrtinu) okamžite sa nám uvoľní 4500 lekárov a 7500 sestier, ktorí sa môžu venovať liečeniu. Znie to ako banálne riešenie, ale ono to je banálne riešenie. Stačí trochu inteligentného prístupu, rešpektu voči autonómii lekára/sestry ako slobodného povolania a snahy o skutočné riešenie problémov.

Deklarovaná snaha doterajších zdravotníckych politikov o zlepšenie zdravotnej starostlivosť však zostáva len na papieri. Bohužiaľ doslova, a to na miliónoch lajstier, ktoré sa v zdravotnej dokumentácii bez efektu pre pacienta hromadia. Pardon, nie bez efektu. Lekári a sestry nemajú čas na pacienta. Musia tie milióny lajster vypisovať. Zákon káže.  

P.S. My to zmeníme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?