Fico nedovolí liečbu v zahraničí napriek smernici EU

Autor: Tibor Hlavatý | 20.6.2013 o 11:32 | (upravené 20.6.2013 o 12:52) Karma článku: 22,05 | Prečítané:  8294x

Po dlhých rokoch diskusií prijal Európsky parlament a Rada smernicu č. 2011/24/EÚ z 9. marca 2011 o uplatňovaní práv pacientov pri cezhraničnej zdravotnej starostlivosti.  Prečo by Vás to malo zaujímať? No pretože podľa tejto smernice by ste mali mať právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v zahraničí a Vaša poisťovňa by ju mala uhrádzať do výšky cien na Slovensku. Ficova vláda sa rozhodla inak.

 


Slovensko musí túto zásadnú smernicu transponovať do októbra tohto roku a v dnešných dňoch je príslušná legislatíva v Národnej rade Slovenskej republiky (link tu).

 

Na prvý pohľad žiaden problém. Poisťovni by malo byť predsa jedno či liečbu zaplatí na Slovensku alebo v Čechách, pokiaľ platí do výšky cien na Slovensku a liečba je indikovaná? Či nie?

Nuž bohužiaľ Fico a Zvolenská si myslia, že nie. Ministerstvo zdravotníctva nehľadiac na verejný záujem pacientov sa rozhodlo zámer tejto smernicu de facto odignorovať. Slovenská republika sa rozhodla uplatniť systém tzv. predchádzajúceho povolenia (súhlas s poskytovaním zdravotnej starostlivosti) zdravotnou poisťovňou pacienta. No a nastaviť pravidlá tak, aby predchádzajúce povolenie reálne nebolo možné získať (§9,10 navrhovanej novely).

S výnimokou tzv potrebnej zdravotnej starostlivosti (urgentnej) bude slovenský pacient totiž aj naďalej potrebovať na akúkoľvek starostlivosť bumažku od svojej poisťovne. Tak ako doteraz. Podmienky získania tohto povolenia sú nastavené tak, že bežný človek ju nemá šancu získať. Potrebovať písomnú žiadosť, odporučenie od špecialistu (ako ho má získať, keď má k nemu termín o tri mesiace, navyše, ktorý špecialista to bude vypisovať, že hej?) a potvrdenie od špecializovaného klinického ústavu, že sa daná starostlivosť na Slovensku nevykonáva alebo nie je možné ju poskytnúť v primeranej lehote. No a ešte písomné potvrdenie o kalkulácii nákladov od lekára v zahraničí a jeho predbežný súhlas, že pacienta ošetrí.

Teraz si predstavte bolí Vás chrbát. Asi to bude platnička, už ste to raz mali. Termín dostanete u doktora o mesiac, CT-čko tak o tri. V Zlíne by Vás vyliečili hoci aj zajtra, za tú istú cenu ako na Slovensku, čiže by ste nič nedoplácali. No ale zháňajte si povolenia a potvrdenia od ktožvie koho tak, ako je uvedené vyššie. Mimochodom aj keby sa Vám to náhodou podarilo, poisťovňa Vám žiadosť neschváli. Stavte sa. V duchu čo sa trepete do Čiech,  na Slovensku je všetko OK (Po dôkladnom zvážení Vašej žiadosti si Vám dovoľujeme oznámiť, že ju zamietame, nakoľko predmetná zdravotná starostlivosť sa na Slovenku poskytuje v primeranej lehote.).

Takto to fungovalo doteraz, tak to bude aj po transpozícii smernice, ktorá mala za cieľ zdravotnú starostlivosť v zahraničí umožniť.

Prečo je to tak? Nuž vážený pacient, na Slovensku máme takzvané limity na zdravotnú starostlivosť. Limity nie sú v žiadnom zákone, sú v podstate nelegálne, ale celé zdravotníctvo fičí na nich. Limity znamenajú, že poisťovne nadiktujú lekárom a nemocniciam, koľko výkonov im preplatia. Všetko nad to sa neuhradí, aj keď to bola oprávnená starostlivosť. Poisťovne týmto spôsobom vypaľujú poskytovateľov nelegálnymi mafiánskymi praktikami. Na Slovensko je to tak.

Toto by po zavedení horeuvedenej smernice zrazu nebolo možné. Ak  by pacient dostal termín na vyšetrenie o pol roka (lebo poskytovateľ má vyčerpané limity od poisťovne) mohol by sa rozhodnúť ísť na vyšetrenie do Čiech a prípadný rozdiel v cene  by si doplatil. No a to sa najmä súkromným poisťovniam (čítaj Penta) vôbec nepáči. Smernica nesmernica, zopár telefonátov kamošom a výsledkom je sabotáž smernice Európskeho parlamentu o cezhraničnej starostlivosti. Lebo inak sa to čo leží dnes v parlamente nazvať nedá.

Čiže v zásade sa nič nemení, ak budete mať v zahraničí akútne zhoršenie stavu, ošetria Vás tak ako doteraz. Ak budete chcieť ísť na vyšetrenie alebo zákrok nezaplatia nič, tak ako doteraz. Opakujem smernica predpokladá platbu iba do výšky jej úhrady v členskom state, čiže poisťovňa by musela tak či tak niekomu zaplatiť. Ficova vláda tak de facto sabotuje smernicu Európskeho parlamentu o cezhraničnej zdravotnej starostlivosti a jej úmysel uľahčiť liečbu v zahraničí.

P.S. Systém verejného zdravotného poistenia je potrebné kompletne zmeniť tak, aby umožňoval flexibilné financovanie zdravotnej starostlivosti podľa potrieb pacientov a nie prispôsobovať potreby pacientov rigidnému financovaniu. Koho by to zaujímalo, písal som o tom už viac krát, naposledy tuto (link tu).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?