Tri malé návrhy pre lepšiu zdravotnú starostlivosť o deti

Autor: Tibor Hlavatý | 29.10.2013 o 12:54 | (upravené 29.10.2013 o 19:18) Karma článku: 12,34 | Prečítané:  1730x

Dnes stručne. Nova prišla s návrhmi zákonov pre mladé rodiny (link tu). V oblasti zdravotnej starostlivosti navrhujeme tri jednoduché opatrenia, ktoré môžu zásadne  zlepšiť zdravotnú starostlivosť pre deti. O tom je tento blog.


1) Navrhujeme skrátiť čakačky pre deti na maximálne tri mesiace.

Navrhujeme skrátiť zákonnú lehotu pre zdravotnú poisťovňu na zabezpečenie plánovanej zdravotnej starostlivosti pre deti do troch mesiacov od indikácie. V súčasnosti je to 12 mesiacov. Lebo po prvé, oneskorenie poskytnutia liečby môže ohroziť zdravý vývin dieťaťa. Po druhé, deti sú v našich očiach priorita a termíny by mali byť kratšie ako pri dospelých.

2)  Ak sa dieťaťu nedá poskytnúť účinná liečba na Slovensku do troch mesiacov a v zahraničí sa to dá, treba liečiť vonku. Bez zbytočnej byrokracie.

Pokiaľ nie je možné poskytnúť potrebnú liečbu pre deti na Slovensku do troch mesiacov a v zahraničí to možné je, navrhujeme zjednodušený postup pri získaní predbežného súhlasu zdravotnej poisťovne. Poisťovni musia stačiť identifikačné údaje dieťaťa a vyjadrenie jeho ošetrujúceho lekára o nutnosti liečby v zahraničí. Ak poisťovňa nerozhodne o žiadosť do 5 dní (pri akútnom stave do 72 hodín), žiadosť sa považuje za schválenú. To pre prípad, že by sa poisťovniam neráčilo rozhodovať v týchto vážnych situáciách načas.

3) Deti s horúčkami treba ošetrovať doma a nie rozvážať po čakárňach.

Je mnoho situácií, ako napríklad vysoké horúčky, kedy doprava a čakanie v ambulancii je pre choré dieťa veľká záťaž. Ak má dieťa infekčné ochorenie, môže navyše v čakárni nakaziť všetky ostatné deti. Návšteva v domácom prostredí dieťaťa je tak pre dieťa i ostatných často to najlepšie. Lekári to radi urobia, len musia mať istotu, že im to poisťovne adekvátne preplatia.

Navrhujeme preto ustanoviť zdravotnej poisťovni povinnosť uhrádzať lekárovi domáce návštevy detí do 11 rokov v plnej výške, včítane dopravu, pokiaľ lekár usúdi, že to stav dieťaťa vyžaduje. No a aby poisťovne nešpekulovali (čo oni radi a čuduj sa svete vždy na úkor poskytovateľov), minimálnu výšku úhrady za takúto zdravotnú starostlivosť určí MZSR.

Zdravie detí je posvätné. Dúfam, že poslanci nebudú politizovať a návrhy schvália.

PS. Ak by Vás zaujímal celý návrh, tu je full text (link).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Café Európa: Aká bude budúcnosť Česka a Slovenska v Európe

Aké je naše miesto v Európskej únii? Sledujte diskusiu naživo.

DOMOV

Markíza má byť na predaj, hovorí sa aj o ďalších médiách

Majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku, ako aj potenciálni záujemcovia o jej kúpu tvrdia, že špekulácie nekomentujú.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?