Kapitalista Fico privatizuje najväčšiu nemocnicu na Slovensku.

Autor: Tibor Hlavatý | 12.6.2014 o 11:05 | (upravené 12.6.2014 o 11:28) Karma článku: 14,24 | Prečítané:  7514x

Ak padne bratislavská univerzitná nemocnica do rúk finančných žralokov, títo slovenskej medicíne obrazne povedané odkusnú hlavu. S Ficovým požehnaním. 

Pani ministerka Zvolenská aktivitou neovplýva, ale keď s niečím príde, zvyčajne je to katastrofa. Do plejády nápadov ako ozdravný plán od kotolníka v Žiline, vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní za 500 milionov euro daňových poplatníkov, nepodpísanie výberového konania na záchrankárske vrtuľníky s tragickými dôsledkami, pribudla nedávno ďalšia lumpáreň a to je výstavba najväčšej bratislavskej nemocnice formou PPP projektu.  Čítaj skrytá privatizácia Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Bratislavská Univerzitná nemocnica je dnes de facto na „predaj“. Ak niekto príde a dá na stôl 400 miliónov, môžu ju mať vo výlučnom prenájme na asi tak pätdesiat rokov a potom sa to nejak dopláta, aby mu to pripadlo celé.

Takto nejako vyzerá návrh na výstavbu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava, ktorý schvaľuje vláda tejto republiky.  Bližšie detaily nie sú známe, lebo vládny materiál je tajný !? Oficiálne to má byť formou PPP (public private partnership) projektu. Dôvodom, prečo to nestavia štát, je údajne, že bratislavská nemocnica robí iba dlhy a štát na to nemá.

 

V čom je problém?

1) Univerzitné nemocnice sú iné. 

Tak po prvé, univerzitné nemocnice plnia popri poskytovaní zdravotnej starostlivosti viaceré unikátne funkcie ako je vzdelávanie, klinický výskum, zavádzanie inovácií do medicíny,  ako sú nové vyšetrovacie a liečbené postupy.

Vzhľadom na ich neziskovosť sú preto v celej Európe univerzitné nemocnice verejné a riadené buď štátom, verejnými univerzitami alebo regionálnymi celkami. V univerzitných nemocniciach pracujú profesori a docenti lekárskych fakúlt, ktorí majú know-how, kontakty po Európe, sledujú pokrok v lekárskych vedách. Vďaka koncentrácii špičkových odborníkov, vybavenia a prepojení na klinickú vedu tak majú univerzitné nemocnice poskytovať najlepšiu starostlivosť.

Na Slovensku politicko- ekonomické elity zastávajú názor, že na kvalite lekára nezáleží, kus za kus. Po privatizácii Univerzitnej nemocnice sa pôjde po nákladoch. Polovica najlepšíc lekárov odíde do dvoch rokov, prídu lacní Ukrainci. Študenti sa učiť nebudú, alebo keď tak na „bábikách“ a nové liečebné metódy sa prestanú zavádzaťl, lebo sú drahé. Niekedy to v tých našich nemocniciach vyzará tak, že kvalita už nemá kam klesnúť. Verte mi, má kam klesnúť.

 

2) Nemocnice nemajú peniaze na investície

Po druhé, univerzitná nemocnica Bratislava má údajne finančné problémy. Nuž ale, ako môže mať monopolná inštitúcia poskytujúca v regióne nenahraditeľné služby finančné problémy? Jednoducho, lebo jej zmluva s poisťovňami je daná politickým rozhodnutím. Platí sa cirka 800 euro za hospitalizáciu (all inclusive  vyšetrenie , operácia(e), personál, lieky, hotelové služby na osem dní) , lebo tak rozhodol minister zdravotníctva. Prečo nie 1000 euro? Prečo nie 1200 euro? Potom by už nemocnica nebola stratová, ale zisková a mohla si dovoliť rekonštrukciu a investície. Takto si nemôže dovoliť nič. Čim sa dostávame k tretiemu bodu.

3) P.... sa nabalí

Po tretie. Forma súkromno verejného parnertstva (PPP) nikde v Európe veľmi nefunguje. Takmer vždy profituje nadmieru to druhé P a náklady takýchto projektov sa so železnou pravidelnosťou predražujú. Zvyčajne platí, že náklady znáša verejnosť, zisky si stráži súkromník. Je to suverénne najdrahšia forma úveru pre štát. Európske krajiny si na finančných trhoch požičiavajú za 2-3% úroky ročne, štátne firmy dostanú úver za 3-5%, cez PPP si štát de facto požičiava za 10-30% úroky. A to hovoríme o vyspelých európskych krajinách s nízkou mierou korupcie. U nás to bude 50%, stavíte sa? Prečo teda PPP vzniklo? Je to hlavne forma na obchádzanie Maastrichtských kritérií Európskej Únie. Ak sa to šikovne spraví, náklady PPP projektu sa účtovne nerátajú do verejného dlhu a navonok tak nezaťažuje verejné financie.

 

Ako môže byť "akútna" nemocnica zisková?

Žiaden súkromný investor, dokonca ani Penta, ktorá to zrejme bude stavať, do projektu takéhoto rozsahu nepôjde pokiaľ nebude splnená jedna podmienka. Tou je garancia dlhodobej zmluvy o financovaní zo strany všeobecnej zdravotnej poisťovne. Táto bude isto na dlhé roky a bude garantovať určite viac ako horespomínaných 800 euro za hospitalizáciu. Podľa mňa viac ako 1200 euro a viac, s valorizáciou podľa inflácie. Možno to bude všakovako poskrúcané, všetci to poprú, ale at the end of the day to bude toľko  Ak by Penta tvrdila, že to vie urobiť lacnejšie klame alebo sa mýli. A Penta sa vo svoj prospech nikdy nemýli. Variáciou horeuvedenej alternatívy by bolo, že nemocnica dostane x sto euro za hospitalizáciu a štát ju bude dotovať. Buď bude postupne od investora odkupovať nemocnicu za šialené peniaze alebo platiť voľajaký „manažérsky“ poplatok . Tiež za šialené peniaze

 

Zhrnuté, podčiatknuté

V konečnom dôsledku potečie do súkromnej „Univerzitnej“ nemocnice tak 300 milionov ročne, namiesto dnešných 200 miliónov ročne a zrazu bude v zisku. S tým, že rovnako by to fungovalo aj keby to staval štát a ešte by ušetril kopec desiatok milíonov ročne. No ale to pochopiteľne nie je cieľom. Cieľom je napásť sponzorov.

Po privatizácii univerzinej nemocnice pôjde kvalita starostlivosti dole vodou, náročnejší pacienti už nebudú mať kam ísť, Nebude toho kto im bude vedieť pomôcť. Lekárska fakulta pôjde bokom, medici sa budú učiť na bábikách, ich počet klesne na tretinu. Dovezú sa ukajinskí lekári, sú lacnejši, papiere na ministerstve sa ľahko vybavia, nemusia vedieť ani slovensky.  

Ak padne bratislavská unierzitná nemocnica do rúk finančných žralokov, títo slovenskej medicíne obrazne povedané odkusnú hlavu. 

 

Záver

Fico potichu privatizuje najväčšiu nemocnicu v štáte. Riskuje tým ďalší pokles úrovne slovenskej medicíny. Ako vždy sa tvári, že je to pre blaho ľudu, ako vždy to bude bude stáť nekresťansky viac a ako vždy to zaplatíme my všetci. Po privatizácii Slovak Telekomu a bratislavskej univerzitnej nemocnice si Fico právom zaslúži prívlastok kapitalista roka. Dúfam, že mu ho jeho kamoši z SZO venujú.

 

P.S. Neviete, čo je to SZO? Slovenský zväz oligarchov. Majitelia pol republiky a 80% politikov. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Američania spozorneli. Slovenský princ je hodný Oscara

Veľký šľachtiteľský príbeh sa začal celkom nenápadne.


Už ste čítali?